• Odbierz prezent
Trading Jam nie wie czego żąda i wprowadza inwestorów w błąd - KNF odpowiada na zarzuty ws nadużyć XTB

Sprawa kontrowersji wokół największego polskiego brokera XTB i nałożonej na niego niemal 10 mln kary finansowej przez KNF nie zwalnia tempa. Po zeszłotygodniowych postulatach do Komisji wystosowanych przez Fundację Trading Jam, wysłaniu do XTB wezwania do pokrycia rzekomych strat przez klientów i wczorajszej publikacji oświadczenia samego brokera, przyszedł czas na zabranie głosu przez samą Komisję Nadzoru Finansowego.

 

Stanowisko KNF w sprawie postępowania wobec XTB i postulatów Trading Jam zostało opublikowane przez Jacka Barszczewskiego, dyrektora PR w Komisji.

Fundacja Trading Jam domaga się upublicznienia przez KNF raportu z kontroli w X-Trade Brokers, na podstawie którego nałożono na brokera karę finansową w wysokości 9,9 mln złotych. Komisja zauważa jednak, że publikacja raportu nie jest możliwa, gdyż byłaby naruszeniem prawa. KNF nie ma kompetencji do publikowania takich dokumentów, co więcej gdyby to zrobił, złamałby obowiązującą tajemnicę urzędową.

Barszczewski trafnie zauważa, że postulaty Fundacji Trading Jam po pierwsze nie maja podstaw prawnych, po drugie zaś tworzą mylne wrażenie, że Komisja - nie zgadzając się na publikację raportu z kontroli w XTB - ma coś do ukrycia i działa wbrew interesom inwestorów indywidualnych i potencjalnie poszkodowanych klientów brokera.

 

Tym samym KNF, poprzez wykrycie nieprawidłowości w XTB i nałożenie na podmiot kary finansowej, uważa że prawidłowo wywiązał się ze swoich obowiązków kontrolno-nadzorczych.

 

Odpowiedź X-Trade Brokers na zarzuty Fundacji Trading Jam zostały opisane w poniższym artykule:

Czytaj także: XTB odpowiada za wielomilionowe straty klientów? Broker odpowiada na zarzuty

Sprawa największego polskiego brokera, jakim jest X-Trade Brokers, rekordowej kary nałożonej na niego przez Komisję Nadzoru Finansowego za stosowanie tzw. asymetrycznej dewiacji przy realizacji zleceń i rzekomych strat poniesionych przez jego klientów staje się coraz głośniejsza. W zeszłym tygodniu .. Czytaj
XTB odpowiada za wielomilionowe straty klientów? Broker odpowiada na zarzuty

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk