• Odbierz prezent
Tokenizacja włoskich winnic. Na czym polega projekt Toscanizzazione?
fot. freepik.com

Tokenizacja cieszy się coraz większą popularnością w różnych dziedzinach. Na stronie internetowej mosaico.ai obecnie trwa zbiórka na projekt Toscanizzazione, w którym poprzez tokenizację inwestorzy mają okazję finansować działalność winnicy w zamian za zyski. Jak wyglądają szczegóły projektu? 

Projekt Toscanizzazione został powołany z inicjatywy polskich przedsiębiorców. W celu realizacji projektu została utworzona spółka o nazwie "Z ziemi włoskiej do Polski", która planuje za pozyskane środki kupować toskańskie winnice, gdzie będą produkowane wina i oliwy z oliwek zgodnie z najwyższymi standardami i tradycyjnymi recepturami. Polska spółka jest właścicielem włoskiej spółki rolnej Toscanizzazione, która będzie odpowiedzialna za produkcję rolną.

CEO zespołu jest Ariel Goczoł, który od wielu lat jest związany z branżą ubezpieczeniowo-finansową. Brał udział w wielu innowacyjnych projektach związanych z nieruchomościami i inwestycjami. Jest jednym z współtwórców pierwszego na świecie projektu tokenizacji whisky i jednym z pionierów idei tokenizacji utworów muzycznych w Polsce.

FXMAG alternatywne tokenizacja włoskich winnic. na czym polega projekt toscanizzazione? toscanizzazione, winnice, tokenizacja, tokeny, emisja, crowdfunding, inwestycja w wino, tokeny, tokeny inwestycyjne, blockchain, ethereum, erc-20 1

Na czym polega projekt Toscanizzazione?

W ramach projektu inwestorzy, którzy nabędą tokeny, będą mieli okazję wziąć udział w przedsięwzięciu związanym z budową i rozwojem sieci winnic w Toskanii.

Nabywcy tokenów będą mogli zarobić nie tylko na produkcji wina, ale także na wzroście wartości ziemi, na której położona jest winnica. Obecnie ceny nieruchomości we Włoszech są stosunkowo niskie i mogą mieć potencjał do wzrostu w przyszłości.

FXMAG alternatywne tokenizacja włoskich winnic. na czym polega projekt toscanizzazione? toscanizzazione, winnice, tokenizacja, tokeny, emisja, crowdfunding, inwestycja w wino, tokeny, tokeny inwestycyjne, blockchain, ethereum, erc-20 2

Do przeprowadzenia oferty pierwotnej spółka wybrała platformę Mosaico, która pozwala na stworzenie odpowiednich tokenów, przeprowadzenie zbiórki oraz założenie portfeli dla inwestorów i przesłanie im tokenów. Tokeny są wyemitowane w sieci blockchain Ethereum w standardzie ERC-20. Cena jednego tokenu wynosi 100 zł. W zamian za jeden token inwestor nabywa prawo do pożytków rolnych z jednego metra kwadratowego ziemi. Tokeny z danej emisji będą przypisane do konkretnej winnicy. W oparciu o protokół Proof of Stake, każdy kupiony token pierwotny o nazwie Tosken1 będzie produkować tokeny pochodne, odzwierciedlające zawartość butelek wina i oliwy z oliwek.

FXMAG alternatywne tokenizacja włoskich winnic. na czym polega projekt toscanizzazione? toscanizzazione, winnice, tokenizacja, tokeny, emisja, crowdfunding, inwestycja w wino, tokeny, tokeny inwestycyjne, blockchain, ethereum, erc-20 3

Każdy token przekłada się na produkcję 1 ml wina/0,5 ml oliwy. Spółka gwarantuje odkup od każdego tokenariusza wyprodukowanych dzięki jego tokenom butelek wina po cenie nie niższej niż 2 euro za sztukę, co daje stopę zwrotu na poziomie 4,5% w skali roku. Jeśli inwestor decyduje się na dalsze leżakowanie wina, jego wartość będzie wzrastać o 5-8% rocznie. Zamiast inwestycji w wino, inwestor może również wybrać ekwiwalent w postaci oliwy.

W skrócie inwestycję można podsumować następująco:

- inwestycja w tokeny Tosken1 oznacza udział w produkcji wina i oliwy z oliwek,

- dzięki temu inwestor otrzymuje produkowane tokeny pochodne o nazwie Vino,

- następnie może dokonać sprzedaży, przeznaczyć wino do dalszego leżakowania lub je otrzymać w postaci fizycznej.

W każdym kolejnym roku będzie produkowany kolejny token pochodny – w 2021 r. produkowane będą tokeny VIN21, w 2022 r. VIN22 itd. Liczba w nazwie tokenu pochodnego oznacza rocznik wina, do odbioru którego uprawniony jest tokenariusz w zamian za wskazane tokeny. Aby odebrać butelkę wina, należy posiadać 750 tokenów Vino z danego lub starszego rocznika. Odbioru będzie można dokonać w winnicy lub sklepie internetowym.

Warto również wspomnieć, że inwestorzy będą mogli sprzedać swe tokeny na rynku wtórnym. Dzięki giełdzie Kanga Exchange będą mieli możliwość obrotu tokenami i ich sprzedaży po cenie rynkowej już od momentu zakończenia emisji.

W przypadku sprzedaży winnicy, inwestorzy otrzymają zwrot wpłaconych środków, a ponadto 85% zysku netto spółki z tej transakcji sprzedaży w ramach rekompensaty za zaprzestanie produkcji.

FXMAG alternatywne tokenizacja włoskich winnic. na czym polega projekt toscanizzazione? toscanizzazione, winnice, tokenizacja, tokeny, emisja, crowdfunding, inwestycja w wino, tokeny, tokeny inwestycyjne, blockchain, ethereum, erc-20 4

Tokeny z serii Tosken1 pozwolą na udział w zakupie jednej lub proporcjonalnie kilku nieruchomości. Obecnie spółka bierze pod uwagę zakup trzech winnic. Jedna z nich jest położona w pobliżu miasteczka Vinci, w którym urodził się Leonardo da Vinci. Posiadłość mierzy ok. 4 hektarów. Druga z nieruchomości jest zlokalizowana miedzy Vinci a Cerreto Guidi. Obejmuje teren o powierzchni 17 hektarów i kosztuje 550 tys. euro. Kolejna nieruchomość znajduje się niedaleko Cortony i Arezzo, a jej obszar to 15 hektarów.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ?

Pakiety inwestorskie

Inwestorzy, którzy zdecydują się przeznaczyć na projekt większe kwoty, mogą liczyć na szereg benefitów. W przypadku inwestycji o wartości co najmniej 10 000 zł (100 tokenów) można skorzystać z wycieczki z przewodnikiem po Florencji dla wszystkich współtowarzyszy podróży. Dla tokenariuszy, którzy zdecydują się zainwestować ponad 25 000 zł (250 tokenów), oprócz wycieczki są przewidziane także noclegi z pełnym wyżywieniem, uroczysta kolacja dla dwojga oraz nieograniczony dostęp do wina w winnicy. Kolejne pakiety o wartości od 50 000 tys. zł, 75 tys. zł oraz 100 tys. zł oferują dodatkowe korzyści.

FXMAG alternatywne tokenizacja włoskich winnic. na czym polega projekt toscanizzazione? toscanizzazione, winnice, tokenizacja, tokeny, emisja, crowdfunding, inwestycja w wino, tokeny, tokeny inwestycyjne, blockchain, ethereum, erc-20 5Czynniki ryzyka

Jak w przypadku każdej inwestycji, również tutaj są obecne różne czynniki ryzyka, które w dużej mierze pokrywać ma ubezpieczenie. Wśród nich należy wymienić ograniczenia ilościowe produkcji alkoholu. Produkcja alkoholu, w szczególności wysokiej jakości wina, wymaga odpowiednich warunków. Każda produkcja jest ograniczona ilościowo pod względem zasobów ludzkich, materialnych oraz produkcyjnych. Ponadto prowadzenie działalności rolnej, takiej jak uprawa winogron, wiąże się z ryzykiem wystąpienia szkodników i chorób, co może przełożyć się na zmniejszenie plonów. Innym czynnikiem ryzyka są warunki pogodowe, takie jak nadmierne deszcze. Spółka zwraca również uwagę na ryzyko interpretacji przepisów podatkowych i niestabilnego otoczenia prawnego, co może być istotne dla wszystkich podmiotów gospodarczych, w tym również emitenta.

SPRAWDŹ OFERTĘ TOKENÓW

Wywiad z prezesem spółki, Arielem Goczołem

Czym jest tokenizacja?

Jest to forma cyfryzacji biznesu oparta na zdecentralizowanej technologii blockchain. Polega na tworzeniu aktywów cyfrowych w postaci tokenów i ścisłemu przypisywaniu ich do konkretnego projektu, firmy lub osoby.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk