• Sklep
  • Odbierz prezent
To więcej niż rozwój biznesu! STX NEXT: POTĘGA SPECJALIZACJI

Specjalizacja pomaga nie tylko w rozwoju biznesu, ale też w rekrutacji specjalistów. Wie o tym doskonale poznański software house STX Next prezentowany w raporcie 7 wspaniałych w IT, który podsumowuje wyniki badania polskich software house’ów i ich sposobów na budowanie mocnej pozycji pracodawcy.

Rekrutacje specjalistów w branży IT zdążyły już obrosnąć legendami. Jedno jest pewne: ta grupa zawodowa wymaga przemyślanych kampanii rekrutacyjnych, za którymi stoją wartości i konkretne obietnice pracodawcy. Na tym właśnie skupiono się w raporcie, w którym wyróżniono STX Next. Raport prezentuje 7 wspaniałych pracodawców z branży IT,  którym udało się zbudować kulturę organizacyjną, dzięki której odnoszą sukcesy.

W badaniu przeprowadzonym pod kierunkiem Julity Dąbrowskiej, doktorantki zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego (ALK)  wiosną 2019 roku przebadano grupę wybranych siedmiu polskich software house’ów. Badaczki przyjrzały się, jakie kluczowe cechy kultury organizacyjnej mają organizacje, wyróżnione jako liderzy branżowi w prestiżowym rankingu Clutch. Dzięki badaniu udało się wyróżnić 4 główne elementy marki pracodawcy, które występują w przebadanych polskich software house’ach: sens i cel istnienia firmy, wspólne wartości, inspirujące przywództwo oraz praca zespołowa i dwustronna komunikacja.

Z kolei, na co zwracają uwagę autorki badania, tym co przyciąga doświadczonych programistów do STX Next jest przede wszystkim bardzo konsekwentnie budowany wizerunek wyspecjalizowanego pracodawcy, który stawia na jeden wiodący język programowania, którym jest Python. Dzięki temu poznańska firma w kilka lat zbudowała pozycję największego w Europie Python software house.

- Współpracujemy już z ponad 320 osobami, które realizują zlecenia dla klientów głównie z Europy Zachodniej. Uważam, że specjalizacja jest w naszym przypadku dobrym sposobem na długofalowy sukces, również w zakresie przyciągania branżowych specjalistów – komentuje Joanna Trubisz, Head of Recruitment & Employer Branding w STX Next.

Kolejnym ważnym elementem decydującym o podjęciu pracy właśnie w tym software house jest jawna polityka wynagrodzeń. W firmie funkcjonuje dostępny dla wszystkich kalkulator. To dzięki niemu każda osoba w firmie może wyliczyć, jak będzie się kształtowała wysokość wynagrodzenia w kolejnych miesiącach czy latach.

- Rynek software house’ów jest w Polsce bardzo zatłoczony, dlatego stawiamy na przejrzystą komunikację, staramy się nie pozostawiać niczego domysłom. Od początku kontaktu z potencjalnym współpracownikiem informujemy, na jakich zasadach opieramy naszą współpracę i szukamy osób, dla których te zasady również są ważne. Dlatego jako jedni z pierwszych w branży przygotowaliśmy i wdrożyliśmy Culture Booka. Nasze podejście do pracowników jest dla nas ważnym elementem wyróżniającym i budujemy na nim mocną pozycję rynkową – podsumowuje Joanna Trubisz.

 

O STX NEXT

STX Next to największy w Europie software house specjalizujący się w języku Python. Firma działa w Polsce od 2005 roku. Obecnie w pięciu biurach, zlokalizowanych w Poznaniu, Wrocławiu, Pile, Łodzi i Gdańsku, współpracuje z ponad 300 osobami. Firma specjalizuje się w dostarczaniu usług niezależnie od branży, skali i lokalizacji klienta, współpracuje zarówno ze start-upami jaki i wielotysięcznymi organizacjami finansowymi z londyńskiego city. Przez 14 lat działalności z powodzeniem zrealizowała ponad 200 projektów dla ponad 130 klientów. Firma znajduje się w czołówce najszybciej rozwijających się biznesów w Europie (22. miejsce w rankingu "Financial Times") i jest laureatem wielu prestiżowych nagród związanych z marką pracodawcy.


FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk