• Odbierz prezent
TO Rosja manipuluje ceną gazu – oskarżenia płyną z Wielkiej Brytanii i z Niemiec. Jaka będzie reakcja Putina?

 

Gaz to już nie tylko przyjemna perspektywa wysokich zwrotów z inwestycji czy spekulacji, ale realny problem większości państw, a co za tym idzie gospodarstw domowych — również naszych rodzimych.


O tym, jak na obecny kryzys reaguje Unia Europejska, pisałam kilka dni temu w poniższym artykule:

Czytaj także: Ceny gazu - Rosja pokazuje swoją pozycję, Niemcy nie ustępują. UE przygotowuje środki zaradcze – czego możemy się spodziewać?

Tylko we wrześniu br. średnia cena gazu w państwach Unii Europejskiej wzrosła o 17%. Choć sytuacja ta nie jest zaskoczeniem, a przyczyny są powszechnie znane, ministrowie państw członkowskich biją na alarm.   „Obecne ceny są wprost nie do zniesienia.” – tymi słowami skomentował obecną sytuację fr.. Czytaj
Ceny gazu - Rosja pokazuje swoją pozycję, Niemcy nie ustępują. UE przygotowuje środki zaradcze – czego możemy się spodziewać?


Wspominałam, że w ubiegłym tygodniu ze strony Ursuli von der Leyen padły werbalne sugestie wobec Rosji:

„Jesteśmy wdzięczni, że Norwegia chce zwiększyć produkcję, ale wydaje się, że w Rosji brak podobnej inicjatywy”.


Rosyjski Gazprom jest obecnie największym dostawcą gazu w Europie (37% rynku). Według oficjalnych komunikatów Gazprom tamuje dostawy, ponieważ „nie jest jeszcze gotowy, by je zwiększać”.


Wczoraj, w podobnym tonie wypowiedział się brytyjski sekretarz - obwinił Moskwę za gwałtowny wzrost cen gazu.


„To geopolityczny ruch Rosji, który ma na celu wywarcie presji na Europę” – powiedział sekretarz Theodore Agnew w Izbie Lordów.


Jego zdaniem obecny wzrost cen gazu nie ma nic wspólnego z faktyczną ilością dostępnego gazu. T. Agnew popiera teorię, że Rosja w celu jak najszybszego uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 sztucznie ogranicza podaż surowca.


Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył natomiast, że winą za ceny nie była Rosja, ale między innymi sytuacja na rynku światowym.


Wielka Brytania zmaga się zarówno z niedoborem kierowców cystern, jak i niedoborem gazu


Wzrost cen gazu w Zjednoczonym Królestwie jest szczególnie dotkliwy, ponieważ kraj ten, w przeciwieństwie do np.: Niemiec, posiada jedynie niewielkie rezerwy. Gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii są chronione przed nadmiernymi zwyżkami cen przez rząd. Jednak kilku dostawców energii złożyło w ostatnim czasie wniosek o upadłość, ponieważ byli zmuszeni odsprzedać gaz taniej, niż kupili.


Przedsiębiorstwa, które w przeciwieństwie do prywatnych gospodarstw domowych, nie korzystają z cenowej ochrony, od kilku dni bezskutecznie próbują zwrócić się do rządu o wsparcie. W niektórych sektorach np.: w przemyśle spożywczym, rząd wkroczył na rynek w celu utrzymania produkcji.

Notowania: Carrizo Oil & Gas Inc

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NASDAQ:CRZO/

Maria Turek

Absolwentka finansów i rachunkowości. Pasjonatka inwestowania fundamentalnego oraz algorytmicznego. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk