• Odbierz prezent
To OSTATNI dzwonek, żeby zapłacić mniejszy podatek! Korzyści z IKE i IKZE, o których musisz wiedzieć

Koniec roku to pora na podsumowania w życiu osobistym, ale i również widmo rozliczenia podatkowego za ciężko zarobione przez nas pieniądze przez ostatnie 12 miesięcy. I jeśli nie lubisz swojej krwawicy oddawać w zbyt dużej ilości do urzędu skarbowego, to istnieje kilka sposobów, aby część zarobków zachować w swojej kieszeni.

Z artykułu dowiesz się:

  • jak obniżyć swój coroczny podatek,

  •  czym są IKE i IKZE.

 

 

IKE - korzyści za jakiś czas

Jeśli śledzisz nasz kanał, to mogłeś wpaść na mój ostatni film, w którym omawiałem Indywidualne Konta Emerytalne. Jeśli go przegapiłeś, to zachęcam do nadrobienia zaległości, a przy okazji do zostawienia subskrybcji, aby być na bieżąco. Przejdźmy jednak do rzeczy. Na swoje IKE możesz co roku przelewać określoną ilość pieniędzy – w 2020 jest to dokładnie 15 681 złotych. Oczywiście możesz zrobić wpłatę mniejszą, nikt nie zmusi cię do wykorzystania tego limitu. Kluczowe są tu jednak słowa „co roku”. Mówimy o latach kalendarzowych – więc nie ważne, czy IKE założyłeś w styczniu, czy w grudniu – i tak przysługuje ci taki sam, roczny limit wpłat. I jeżeli jeszcze IKE nie masz, to już za kilkanaście dni ten limit bezpowrotnie ci przepadnie!

Dlaczego warto to przemyśleć?

Bo IKE działa jako takie „opakowanie” dla naszego ulubionego sposobu oszczędzania. Wpłaconą w ramach Indywidualnego konta oszczędnościowego kwotę możemy zaparkować na lokacie, kupić za nią akcje, obligacje, czy ETFy. Czyli to wszystko, co pewnie już i tak robisz, skoro trafiłeś na kanał o tematyce finansowej. A jeśli nie robisz, to powinieneś zacząć! Przewaga IKE jest jednak taka, że w jego ramach cały wypracowany zysk zostaje u nas. Od zysków z lokaty nikt nie utnie nam 19%, a za sprzedane z zyskiem akcje nie będziemy musieli kosztownie spowiadać się w rozliczeniu PIT. Haczykiem oczywiście jest limit wpłat – jeśli więc chcesz zainwestować w akcje powiedzmy 30 000zł, to możesz założyć IKE jeszcze dziś, wpłacić całą przysługującą ci w 2020 kwotę, czyli wspomniane 15 681 złotych, a resztę, w ramach limitów oczywiście dopłacić na przykład już za kilkanaście dni w styczniu. W 2021 roku będziesz mógł na swoje Indywidualne Konto Emerytalne przelać dokładnie 15 777 złotych.

IKZE - korzyści już przy najbliższym rozliczeniu PIT!

IKE najlepiej sprawdzi się, kiedy po nasze oszczędności sięgniemy po ukończeniu 60 roku życia, lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia. A jeśli chcielibyśmy korzyści poczuć trochę szybciej, to warto rozważyć IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Tu podobnie jak w IKE co roku możemy wpłacać jedynie określoną kwotę – do końca 2020 jest to 6272 złotych i 40 groszy. Sporo mniej, niż na IKE, ale i zasady działania również się różnią.

W dużym skrócie dzięki temu produktowi możemy obniżyć kwotę podatku, który co roku z bólem serca musimy rozliczać w deklaracji PIT

Namacalną korzyść otrzymujemy więc bardzo szybko, bo już przy corocznym rozliczeniu podatku. To ile dokładnie zyskasz zależy od tego w którym progu podatkowym się zajmujesz. Jeżeli na przykład zarabiasz sześć tysięcy miesięcznie, to w rok zbierzesz siedemdziesiąt dwa tysiące. Od tego musiałbyś oddać 17%, czyli 11 715zł w podatku. Jeśli jednak na IKZE wpłaciłeś kwotę równą tegorocznemu limitowi, czyli 6272zł, to twój podatek zmniejszy się aż o 1066zł!  Nadmienić też warto, że tej kwoty z IKZE nikt nam nie odbiera – a więc zarówno wilk syty, jak i owca cała. Podatek zapłacony, a oszczędności dalej są w naszej kieszeni.

Oszczędności podatkowe z IKZE

 

Podsumowując – nieposiadanie IKE i IKZE to wyrzucanie pieniędzy w błoto

Do końca roku na IKZE możemy wpłacić 6272, a na IKE 15 681 złotych. Jeśli nie chcesz, aby te limity bezpowrotnie ci uciekły, zapoznaj się z ofertą banków i funduszy inwestycyjnych, które oferują IKE i IKZE.

Czas założenia IKE albo IKZE zależy od tego gdzie będziesz o nie wnioskował

Najszybciej zrobisz to w banku, w którym już masz otwarte jakieś konto. Wypełniasz wtedy specjalny formularz i w zasadzie praktycznie od ręki takie konto pewnie otworzysz, ale lepiej upewnić się co do tego w swoim banku. Dłużej może to potrwać na przykład w jakimś TFI w którym będziesz nowym klientem. Zależnie od instytucji różnie może wyglądać proces weryfikacji twoich danych – może na przykład potrzebny być przelew aktywacyjny, który wysłany z innego banku może dotrzeć na miejsce dopiero następnego dnia roboczego.

Jeśli chodzi zaś o zasilenie takiego konta, to jeśli IKE masz założone w tym samym banku, w którym prowadzisz rachunek, to przelew taki powinien od razu się zaksięgować. Jeśli wysyłasz go z innego banku musisz dać mu przynajmniej dzień roboczy. Dlatego nie odkładaj tego na ostatnią chwilę – procedurę zakładania konta zacznij najlepiej już dziś – oczywiście po uprzednim zapoznaniu się z ofertą i jej szczegółami, ale raczej nie polecałbym zwlekania z tym do trzydziestego.


Paweł Olszowik

Prowadzący cyklu "Najlepszy portfel emerytalny", zawodowo związany z mediami twórca internetowego wideo. Prywatnie inwestor indywidualny, miłośnik oszczędzania, motoryzacji i nowych technologii.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk