• Odbierz prezent
To największe spadki kursu dolara od 2008r.! Co się stało? Czy warto trzymać dolary w czasie kryzysu?

Ostatnie dwa tygodnie na rynku walutowym są naprawdę bardzo ciekawe, a dla niektórych spekulantów nawet zabójcze! Kurs euro w tym czasie z poziomu 4,38 złotego poszybował na 4,63 zł, a następnie spadł do poziomu 4,52 zł. Kurs franka urósł z 4,12 zł do 4,40 zł, a następnie spadł do 4,26 zł. Funt szterling z poziomu 4,72 zł skoczył na bagatela 5,06 zł. A co się stało z kursem dolara? Jest to równie ciekawa sytuacja, a ostatni zakończony tydzień przejdzie do historii jako jeden z tych, podczas których mieliśmy największe spadki kursu dolara w całej jego historii. Czy warto trzymać dolary w czasie kryzysu? I co się stało w ostatnich dniach na tej parze? O tym w tekście poniżej.

Kurs dolara już tylko po 4,06 zł

Kurs dolara tylko w przeciągu ostatnich 5 dni roboczych, od poniedziałku 23.03.2020 do piątku 27.03.2020 osłabił się o UWAGA 25 groszy! Są to nieprawdopodobnie duże spadki wartości pary walutowej USD/PLN. Dlaczego mieliśmy do czynienia z taką sytuacją? Było to po prostu odreagowanie na wcześniejsze gigantyczne wzrosty kursu dolara USD/PLN z wcześniejszego tygodnia kiedy to kurs dolara amerykańskiego umocnił się z poziomu 3,90 zł na 4,31 złotego, czyli o około 40 groszy w jeden tydzień.

Wykres tygodniowy kursu dolara do polskiego złotego USDPLN
Wykres tygodniowy kursu USDPLN dolara do polskiego złotego

Mega spadki kursu dolara - 25 groszy tylko w tydzień

Poniżej dokłade zobrazowanie sytuacji. Takiej spadkowej świeczki nie było nigdy w całej historii kursu dolara od 2008r.

Wykres tygodniowy kursu dolaraWykres tygodniowy kursu USDPLN dolara do polskiego złotego

Czy warto trzymać dolary w czasie kryzysu?

Jak pokazuje powyższy wykres w okresie kryzysu gospodarczego na całym świecie waluty stabilniejsze, takie jak dolar, frank czy jen japoński zyskują na wartości. Również i w tym przypadku mamy do czynienia z bardzo dużą aprecjacją kursu dolara. Napewno warto zaopatrzyć się w dolary w okresach spokojniejszych niż na "hurra" kupować dolary w czasie kryzysu. Czy warto kupować dolara w czasie kryzysu? Raczej nie! My odradzamy takich ruchów. Dla przykładu - pomyśl jakbyś wyszedł aktualnie na inwestycji w dolary, gdybyś zakupił je po 4,30 złotego, czyli około 1,5 tygodnia temu? Nawet jeżeli kupowałbyś je z myślą długoterminową to weź pod uwagę fakt, że w okresach kryzysów gospodarczych pojawiają sie spore anomalie na rynku, spowodowane m.in. decyzjami Banków Centralnych, które na potęgę zaczynają drukować pieniądze.

Kursy walut NBP na koniec marca 2020r.

Na sam koniec informacja na temat kursów średnich NBP (m.in. euro, dolara, funta i franka szwajcarskiego). Możesz je teraz śledzić na naszej podstronie - kursy średnie NBP tabela A.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Janek Gajewski

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania. Aktywny inwestor obecny na rynku Forex od 9 lat. Inwestuje głównie na długoterminowych pozycjach i specjalizuje się w analizie technicznej. Pracował w bankowym dziale analiz na stanowisku anlityk finanoswy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk