• Odbierz prezent
To może spowodować większy ruch na polskim złotym (PLN). Kurs euro (EUR) i franka (CHF) blisko wybicia. Kiedy koniec spadków na USDCHF?

Od kilkunastu dni trwa męcząca konsolidacja na polskim złotym (PLN). Żadna z sił wpływających na kurs nie ma wystarczających argumentów żeby wywołać większy ruch na parach z PLN. Każda próba wybicia w którymś kierunku powoduje reakcję drugiej strony i cofnięcie. W dzisiejszym przeglądzie określimy poziomy, które muszą być przebite, żeby doszło do większego ruchu na PLN.

Kurs euro (EUR) znów blisko poziomu 4.40

Poziom 4.40 jak magnes przyciąga cenę na parze EURPLN. Również dzisiejsza sesja spowodowała spenetrowanie poziomu wsparcia z minimum na 4.385, po czym byki wyprowadziły kontrę i kurs znajduje się nieco powyżej otwarcia dzisiejsze świecy dziennej. Aby doszłodo przyspieszenia spadków kurs EURPLN musi się zamknąć poniżej 4.375 wybijając dołem poziom wsparcia i dolne ograniczenie kanału cenowego. Target dla spadków to okolice 4.34. W przypadku osłabienia się PLN konieczne jest zamknięcie dnia powyżej oporu 4.435, który już 3-krotnie hamował wzrosty. Dodatkowym potwierdzeniem siły byków byłoby wybicie linii trendu spadkowego.

 Wykres 1. Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN), interwał dzienny

Wykres 1. Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN), interwał dzienny

Kurs CHFPLN gotowy do wystrzału?

Również na parze CHFPLN od końca lipca trwa konsolidacja powyżej poziomu wsparcia na 4.05. Warunek dla dalszych spadków jest prosty: zamknięcie dnia poniżej 4.05 i jednocześnie przełamanie linii trendu wzrostowego. Zmieni to sentyment na parze. Gdyby polski złoty miał się osłabiać, większe wzrosty będą możliwe po przebiciu linii trendu spadkowego.

 Wykres 2. Kurs franka do polskiego złotego (CHFPLN), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs franka do polskiego złotego (CHFPLN), interwał dzienny

Gdzie szansa na wzrosty na parze USDCHF?

Osłabienie dolara względem franka jest widoczne na pierwszy rzut oka. Taka sytuacja trwa już od połowy marca. Odo końca lipca cena porusza się w spadkowym kanale cenowym, które wybicie statycznie częściej występuje górą. Dwa scenariusze na najbliższy czas to:

  1. Dalszy ruch spadkowy z wybiciem minimów z 18.08.2020 do dolnego ograniczenia kanału cenowego i tam reakcja wzrostowa
  2. W przypadku wzrostów z obecnych poziomów konieczne jest wybicie górnego ograniczenia kanału oraz oporu na 0.915.

 Wykres 3. Kurs USDCHF, interwał dzienny

Wykres 3. Kurs USDCHF, interwał dzienny

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk