• Odbierz prezent
To koniec Trumpa? Wojna na kursie euro do dolara (EUR/USD). Ponad pół miliona ofiar pandemii koronawirusa

Tematem przewodnim są ubiegłotygodniowe prognozy MFW. Cały czas jesteśmy w kwartale, który przyniesie największe kwartalne załamanie w gospodarce od czasów drugiej wojny światowej. Z drugiej strony mamy rynki, które od kilku miesięcy szybują w górę. Natomiast z trzeciej strony coraz wyraźniejsze są obawy o drugą falę pandemii koronawirusa. Liczba ofiar pandemii COVID19 przekroczyła bowiem pół miliona osób. Mamy obecnie bardzo dużą liczbę nowych zakażeń w USA – jest ona w tej chwili rekordowa. Zapoznaj się z wczorajszym webinarium doktora Przemysława Kwietnia, by dowiedzieć się, co dzieje się teraz na rynkach finansowych.

Donald Trump pożegna się z Białym Domem?

Donald Trump coraz mocniej traci w sondażach, co odnajduje swój wyraz we frustracji prezydenta USA, którą możemy odnaleźć w postach w social mediach. Wielu Amerykanów wyłącza reklamy pojawiające się między innymi na Facebooku, oskarżając media społecznościowe o tolerowanie mowy nienawiści. Słabe notowania Trumpa na razie nie znajdują odzwierciedlenia na rynkach.

W prognozie MFW zwraca uwagę fakt, iż został mocno podniesiony przewidywany wzrost na rok 2021. W przypadku Chin prognoza PKB została podniesiona z -1 do aż 8%. Nie jest łatwo oceniać dane makroekonomiczne – obecnie gospodarka reaguje pozytywnie na otwarcia, lecz długoterminowe skutki są trudne do przewidzenia. Konsument dość dobrze zareagował na otwarcie przy ogromnym wsparciu ze strony rządów – nie wiadomo jednak, co będzie się działo za kilka miesięcy. Nawet w miejscach takich jak Australia, gdzie sytuacja związana z pandemią wydawała się być rozwiązana, nastąpiło znaczne pogorszenie.

 

Rynek walutowy Forex

Zyskuje teraz kurs dolara amerykańskiego. Sytuacja na kursie EUR/USD nadal nie jest jednak rozstrzygnięta. Dolar kanadyjski oraz australijski mogą tracić do waluty amerykańskiej w przypadku dłuższego ponownego okresu zwiększonej awersji do ryzyka.

Obecna sytuacja na rynkach bardzo przypomina bańkę technologiczną sprzed dwudziestu lat. Inwesotrzy zdają się mówić, że "skoro Fed pompuje, to trudno grać przeciwko temu”. Rynki są w rozdarciu – zobaczymy, co nam z tego rozdarcia wykiełkuje. Indeks DAX radzi sobie trochę lepiej.

Rynek ropy i dane makroekonomiczne

Widać spory wzrost popytu na benzynę. Ruch lotniczy w Stanach Zjednoczonych wciąż jest na bardzo niskim poziomie. Jeśli popatrzymy w tej chwili na rynek ropy, to widzimy, iż wygląda on podobnie jak indeksy. W środę pojawi się raport ADP. W tym tygodniu poznamy też zmianę zatrudnienia w USA (są to najważniejsze dane w tym tygodniu).

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Oskar Nawalany

Entuzjasta kryptowalut oraz inwestycji długoterminowych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk