Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,04%
USD / PLN4,00+0,15%
CHF / PLN4,43+0,12%
GBP / PLN5,05+0,14%
EUR / USD1,08-0,10%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

To koniec globalizacji jaką znamy? USA planuje stworzenie nowego sojuszu, z pominięciem Chin i Europy

Szymon Czuraj | 11:24 04 maj 2020
To koniec globalizacji jaką znamy? USA planuje stworzenie nowego sojuszu, z pominięciem Chin i Europy | FXMAG INWESTOR
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Administracja Donalda Trumpa rozpoczęła inicjatywę mającą na celu sprowadzenie produkcji z zagranicy i ograniczenie Chin w roli pośrednika w łańcuchu dostaw. Planowane jest pogłębianie polityki celnej, aby maksymalnie utrudnić amerykańskim firmom import produktów z Chin. Epidemia koronawirusa może oznaczać początek końca globalizacji, jaką znamy.

Sytuacja makroekonomiczna w USA

W retoryce prezydenta Trumpa to Chiny odpowiedzialne są za rozprzestrzenienie, z początku lokalnej, epidemii, która zbiera teraz śmiertelne żniwo. Sytuacja gospodarcza USA przypomina krajobraz jak po wojnie. Liczba zadeklarowanych bezrobotnych wynosi 30 milionów obywateli, a w minionym tygodniu 3,8 miliona amerykanów wystąpiło z wnioskiem o zasiłek, co przekroczyło prognozy analityków o 300 tys. Amerykańskie prawo pracy jest silnie liberalne, zatem pracodawcy w Stanach mogli bez większych przeszkód zwolnić pracowników celem obniżenia kosztów działalności. Taka decyzja być może pozwoli przetrwać im okres kryzysu, natomiast dla gospodarki to katastrofa. Zatrzymuje się produkcja, a brak środków zmusza ludzi do ograniczenia konsumpcji, w efekcie napędzając recesję jeszcze szybciej.

Rynek nieruchomości w USA praktycznie się zatrzymał. W marcu budowa nowych domów spadła o 22,3% (m/m), a sprzedaż nowych nieruchomości zmalała blisko o 20%. Nie ma jeszcze danych, prezentujących takie dane za kwiecień, ale można się spodziewać, że będzie znacznie gorzej. Jednocześnie wskaźnik PMI dla przemysłu, mający zobrazować aktywność finansową managerów nabywających dobra i usługi, osiągnął wartość 36 punktów (wartość poniżej 50 punktów wskazuje na dekoniunkturę) w kwietniu i zbliża się do wartości z okresu kryzysu finansowego.

Reklama

USA planuje skrócić globalny łańcuch dostaw

Departament Handlu USA i inne agencje poszukują sposobów na zmuszenie firm do przeniesienia zarówno zaopatrzenia, jak i produkcji z Chin do kraju macierzystego. Bodźce podatkowe i potencjalne dotacje reshoringowe są jednymi ze środków rozważanych w celu pobudzenia zmian. „W ciągu ostatnich kilku lat pracowaliśmy nad zmniejszeniem zależności od naszych łańcuchów dostaw w Chinach, ale obecnie przyspieszamy przeprowadzenie tej inicjatywy” - powiedział Keith Krach, podsekretarz ds. wzrostu gospodarczego, energii i środowiska w Departamencie Stanu USA. Można by sądzić, że zyski, wynikające z przeniesienia produkcji do Chin, wygenerowane w ciągu tych wszystkich lat są nieporównywalnie mniejsze do start, jakie poniesie amerykańska gospodarka w związku z COVID-19.

Economic Prosperity Network

Dyskusje wokół przeniesienia łańcucha dostaw są konkretne. Stany Zjednoczone wyszły z propozycją stworzenia sojuszu zaufanych partnerów nazwanego Economic Prosperity Network, które obejmowałoby przedsiębiorstwa i społeczeństwa działające w ramach podobnych standardów dotyczących biznesu cyfrowego, przemysłu energetycznego i infrastruktury, handlu, edukacji czy badań naukowych. W ramach sojuszu EPN rząd USA nawiązuje rozmowy z Australią, Indiami, Japonią, Nową Zelandią, Koreą Południową czy Wietnamem. Pewna szansa jawi się także dla krajów Ameryki Południowej. Ambasador Kolumbii toczy negocjacje z Białym Domem, w jaki sposób zachęcić amerykańskich przedsiębiorców do przeniesienia niektórych łańcuchów dostaw z Chin do Kolumbii.

W praktyce stworzenie takiego sojuszu jeszcze bardziej wyizolowałoby Chiny na arenie międzynarodowej, zwłaszcza, że planowana współpraca dotyczy państw położonych na kontynencie Azjatyckim.

 

Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej