• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
To jeszcze nie czas na podwyżkę stóp procentowych w USA
Z artykułu dowiesz się:

- Jak piątkowy raport może wpłynąć na działania FED w ramach polityki stóp procentowych

- Kiedy możemy spodziewać się pierwszej podwyżki stóp w tym roku

Dobre dane z rynku pracy w USA dają Rezerwie Federalnej podparcie dla kontynuowania zacieśniania polityki pieniężnej. Eksperci sądzą jednak, że najbliższe spotkanie to jeszcze nie czas na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Na tą najprawdopodobniej poczekamy do połowy roku.

 

Piątkowy odczyt z rynku pracy wskazał, że zatrudnienie w sektorze pozarolniczym (NFP) wzrosło o 242 tyś., co było wynikiem znacznie lepszym od prognozy (190 tyś.). Stopa bezrobocia utrzymała się a poziomie 4,9%. Rozczarowujące były jednak dane dotyczące godzinowego wynagrodzenia (spadek o 3 centy do poziomu 25,35 po wzroście o 12 centów w styczniu).

 

"Kluczową rzeczą jest obecnie to, że rynek pracy nie wykazuje oznak spowolnienia" powiedział Ethan Harris z Bank of America Merril Lynch. "Rynek pracy ma silną dynamikę a ludzie zapominają, że zatrudnienie jest głównym wskaźnikiem dla amerykańskiej gospodarki... Twierdzenie, że gospodarka wchodzi w recesję jest głęboko przesadzony."

 

Harris stwierdził, że piątkowy raport nie zmienia nic w kwestii jego poglądu na termin pierwszej tegorocznej podwyżki stóp procentowych przez FED. Według jego prognozy będzie to czerwiec. "Byłoby bardzo niezręcznie dla FED, by podnieść stopy już w marcu. Nie zdążyli przygotować rynków na taki ruch". Czerwiec będzie bardziej odpowiedni dla najbliższej podwyżki stóp procentowych, gdyż bank centralny będzie mógł nakierować oczekiwania rynków w odpowiednią stronę. "FED poczeka, by zobaczyć jak dalej będzie rozwijać się gospodarka i by zyskać bardziej przekonujące dowody na to, że inflacja rośnie."

 

Źródło informacji: CNBC


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk