• Odbierz prezent
To był tydzień korony szwedzkiej i norweskiej! Sprawdzamy też czym wyróżnił się dolar nowozelandzki oraz rand południowoafrykański

To był tydzień walut skandynawskich, zwłaszcza szwedzkiej korony, która była najsilniejszą w zestawieniach walut G-10. Wyraźny trend pojawił się już w poniedziałek, kiedy ujawnione zapiski z wrześniowego posiedzenia Riksbanku pokazały, że układ sił może niedługo się zmienić – bardziej „jastrzębie” poglądy wyrażała Cecilia Skingsley, co może sprawić, że dołączy ona do dwóch (z sześciu) członków tego gremium, którzy opowiadają się za zacieśnieniem.

To przywróciło wiarę w grudniową podwyżkę stóp. Mocno zachowywała się korona norweska po tym, jak Norges Bank zrealizował oczekiwania rynku zakładające podwyżkę stóp o 25 p.b. Wprawdzie komunikat po tej decyzji był nieoczekiwanie ostrożny, ale nie sposób zaprzeczyć tezie, że cykl podwyżek właśnie się rozpoczął.

Zgarnij książkę Zawód Inwestor giełdowy. Nowe ujęcie w promocyjnej cenie

Sprawdź promocje!


Dolar nowozelandzki - NZD

W grupie walut surowcowych najsilniejszy okazał się być dolar nowozelandzki, który został wsparty przez zaskakująco dobre dane nt. dynamiki PKB w II kwartale. To może wpłynąć na zmianę narracji przez RBNZ podczas posiedzenia w najbliższą środę, co powinno stanowczo uciąć jakiekolwiek plotki nt. ewentualnej obniżki stóp w nadchodzących miesiącach. Nieźle radził sobie też dolar australijski. Rynek próbuje rozgrywać potencjalną odwilż w stosunkach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, chociaż fakty o tym nie świadczą (w tym tygodniu obie strony nałożyły wyższe cła na kolejną grupę produktów). Najsłabszy w peletonie był dolar kanadyjski, któremu prasę psuły przedłużające się negocjacje z USA ws. nowych ustaleń NAFTA. Te mogą okazać się kluczowe także w przyszłym tygodniu, gdyż polityczny deadline wypada na koniec września. Dane nt. kanadyjskiej sprzedaży detalicznej i CPI pozostały tym samym w cieniu.


Południowoafrykański rand, rubel i forint

Na rynkach wschodzących wyraźnie wyróżnił się południowoafrykański rand – wprawdzie tamtejszy bank centralny nie zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych, ale prezydent Ramaphosa ogłosił specjalny pakiet stymulacyjny, który ma wesprzeć słabnącą gospodarkę. Świetnie zachowywał się też rubel, chociaż decyzja o podwyżce stóp zapadła w miniony piątek (wydaje się, że rynek gra na to, że USA nie wdrożą jednak najbardziej radykalnego projektu nowych sankcji wymierzonych w Moskwę, który zakładałby zakaz obecności amerykańskich podmiotów na przetargach rosyjskich obligacji. W naszym regionie najlepiej zachowywał się węgierski forint, gdyż Bank Węgier przyznał, że może zacząć odchodzić od wyraźnie „gołębiej” retoryki.

Aktualne kursy walut, surowców oraz ceny akcji znajdziesz na NOTOWANIA FXMAG!

 


Polski złoty, korona czeska i rumuńska

W ślad za nim uplasował się polski złoty, chociaż dane GUS były w zasadzie zgodne z szacunkami rynku. Zaszkodzić, ale nieznacznie, mogą jednak kolejne działania KE przeciwko Polsce, które są spodziewane w poniedziałek. Korona czeska i rumuńska leja zyskały mniej, chociaż CZK ma szanse to zmienić – na 26.09 zaplanowane jest posiedzenie Banku Czech, które może przynieść kolejną podwyżkę stóp procentowych. Najsłabsza w zestawieniach była turecka lira.

Czytaj także: Funt brytyjski zyskał. Sprawdzamy do jakich walut! Frank pozostaje "wysoko wyceniany"

Funt zyskał, ale tylko do nielicznego grona walut (w grupie G-10 wygrał z jenem i dolarem). Poznaliśmy naprawdę niezłe dane nt. inflacji CPI i sprzedaży detalicznej w sierpniu, ale te zderzyły się z kolejnymi wieściami nt. Brexitu. "Upokorzenie" premier Theresy May We wcześniejszych wpisach zwra.. Czytaj
Funt brytyjski zyskał. Sprawdzamy do jakich walut! Frank pozostaje "wysoko wyceniany"

Inwestorzy zastanawiają się na ile decyzja Banku Turcji z zeszłego tygodnia, oraz zaproponowany przez resort finansów w miniony czwartek pakiet działań, mogą rzeczywiście pomóc opanować trudną sytuację.

Nota prawna

Notowania: USDNOK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDNOK/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk