• Odbierz prezent
To będzie gorący tydzień na rynkach finansowych!
fot. freepik.com

Czym będą żyły rynki finansowe w tym tygodniu? To zależy które. Dla Wall Street i innych giełd wciąż ważny pozostanie sezon wyników kwartalnych. Inne rynki będą patrzeć na dane inflacyjne, banki centralne i dane o amerykańskim PKB.

Zapowiada się gorący ostatni tydzień października na rynkach finansowych. I to z kilku powodów. Dla każdego z rynków z innego. Relatywnie najprościej wygląda to w przypadku Wall Street i innych rynków akcji. A to dlatego, że trwa tam sezon publikacji raportów finansowych za III kwartał 2021 roku, który absorbuje uwagę inwestorów i ma duży wpływ na zachowanie poszczególnych spółek. Rozpoczynający się tydzień pod tym względem zapowiada się na Wall Street bardzo emocjonująco. Wyniki opublikują bowiem technologiczne tuzy. Jeszcze w poniedziałek po sesji zrobi to Facebook. We wtorek wynikami pochwali się Alphabet (Google), Microsoft oraz Twitter. W czwartek dołączą do nich Amazon i Apple.

To w dużej mierze właśnie wyniki tych spółek, a właściwie reakcja na nie, zdecydują o tym, czy amerykańskie indeksy dalej będą pięły się w górę, czy jednak zawrócą i rozpocznie się realizacja zysków.

 

Wykres dzienny US500

To będzie gorący tydzień na rynkach finansowych! - 1

Źródło: Tickmill

 

Inne rynki, w tym rynek walutowy, będą żyły natomiast publikowanymi w najbliższych dniach danymi makroekonomicznymi z Europy i USA, a także posiedzeniami banków centralnych. W przypadku danych uwaga inwestorów będzie koncentrować się na publikacji wstępnych odczytów październikowej inflacji dla Europy, a z drugiej na zaplanowanej na czwartek publikacji wstępnego odczytu dynamiki PKB dla USA za III kwartał br. (prognoza: 2,8 proc.). Wprawdzie dane nt. wzrostu gospodarczego będą również napływać z Europy, ale one już nie będą mieć tak dużej siły rażenia, jak te amerykańskie.

Spory wpływ na nastroje mogą za to mieć wyniki czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Wprawdzie na tym posiedzeniu nie dojdzie do zmiany polityki monetarnej, ale wszelkie sugestie ws. inflacji i przyszłych decyzji ECB, mogę już wywołać emocje na rynkach. Szczególnie na rynku walutowym.

 


Marcin Kiepas

Analityk Tickmill UK Ltd

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk