• Odbierz prezent
Funt stracił na wartości po tym, jak posłowie w Wielkiej Brytanii nie doszli do porozumienia w sprawie rozwiązania kwestii Brexitu w głosowaniu, które miało miejsce w poniedziałek, co zwiększyło obawy o twardy Brexit bez umowy. Premier Theresa May odbędzie we wtorek spotkanie kryzysowe ze swoimi najważniejszymi ministrami w celu omówienia dalszych opcji, w tym opóźnienia Brexitu o nie dni czy tygodnie, ale o całe miesiące

Całkiem niedawno wydawało się, że poparcie dla łagodniejszej formy Brexitu zyskiwało zwolenników w Parlamencie, jednak wszystkie opcje zaproponowane w celu zastąpienia trzykrotnie poddanego pod głosowanie planu premier May zostały odrzucone przy niewielkiej przewadze głosów. Posłowie będą mieli kolejną szansę w środę na ustalenie, co stanie się dalej - jedna z propozycji pozostania w unii celnej została odrzucona zaledwie trzema głosami.

Dziś swoje obawy wyraził również główny negocjator UE w sprawie Brexitu - Michel Barnier stwierdził, że ryzyko wyjścia z UE bez umowy jest „bardzo prawdopodobne” w obliczu pogłębiającego się impasu politycznego w Wielkiej Brytanii.

1

Implikowana zmienność dla opcji na kursie funta do dolara GBPUSD. Źródło: investing.com, opracowanie własne.

W rezultacie oczekiwana zmienność dla funta brytyjskiego nadal pozostaje bardzo wysoka, przekraczając dla jednodniowych opcji 23 proc. Warto również zwrócić uwagę na podwyższoną zmienność dla opcji o terminie zapadalności 2 tygodni. Opcje te pokrywają datę 12 kwietnia, czyli najbliższą dla ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i to bez umowy.

Inwestorzy na rynku opcji wciąż chętniej kupują opcje PUT niż opcje CALL, które dają możliwość zyskania wraz ze spadkiem kursu GBP lub też po prostu przez ewentualną deprecjacją funta się zabezpieczają.

1

Wykres kursu funta do dolara GBPUSD. Źródło: platforma Conotoxia.

Tymczasem na samym wykresie notowań kursu funta do dolara GBPUSD, po pokonaniu linii trendu wzrostowego, rynek cofnął się do poprzednich dołków przy poziomie 1,2986. Miejsce to może stanowić obecnie lokalne wsparcie z kolejnym przy dolnym ograniczeniu w kanale spadkowym. Z kolei linia poprowadzona po ostatnich szczytach musiałaby zostać pokonana, aby byki mogło przejąć kontrolę na tym rynku.

Nota prawna

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk