• Odbierz prezent
Theresa May rezygnuje ze stanowiska premier Wielkiej Brytanii. Nie udało jej się przeprowadzić Brexitu, ale poruszyła kursem funta

Zgodnie z oczekiwaniami, premier Wielkiej Brytanii Theresa May z piątek 24 maja zrezygnowała ze stanowiska. Powodem rezygnacji był brak możliwości wynegocjowania w brytyjskim parlamencie warunków, na jakich przeprowadzony zostanie Brexit.

 

Pełniąca funkcje szefowej rządu od 2016 r. Theresa May miała przed sobą wyjątkowo trudne zadanie, jakim było wynegocjowanie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zarówno z Parlamentem Europejskim, jak i brytyjskim. May była zatwardziałą przeciwniczką powtórzenia brexitowego referendum oraz kroków mających na celu odroczenie lub całkowitą rezygnację z wyjścia ze wspólnoty europejskiej, twierdząc że brytyjskie społeczeństwo zdecydowało już podczas referendum w czerwcu 2016 r.

Theresa May ustąpi również ze stanowiska przewodniczącej Partii Konserwatywnej, nastąpi to jednak 7 czerwca.

May była 79. premier Zjednoczonego Królestwa, a także drugą w historii - po Margaret Thatcher - kobietą na tym stanowisku. Pełniła swoją funkcję od 13 lipca 2016 r. Mimo złożenia rezygnacji, będzie pełniła swoje obowiązki do momentu wybrania jej następcy, co nastąpi najpóźniej w lipcu tego roku. Jednocześnie May była trzecim najkrócej urzędującym premierem Wielkie Brytanii. 

 

Reakcja rynku na decyzję Theresy May była zauważalna, choć nie gwałtowna, co spowodowane było dużym prawdopodobieństwem jej rezygnacji i tym samym zdyskontowaniem potencjalnie głębszych ruchów. Kurs dolara amerykańskiego w stosunku do funta brytyjskiego wzrósł do 1,27 z 1,268. Kurs funta w stosunku do dolara również spadł z 0,8813 do 0,8806. Wciąż jednak jest znacznie wyższy niż w połowie maja (poziomy poniżej 0,87). Kurs funta do polskiego złotego wynosi aktualnie 4,88 PLN.

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk