• Odbierz prezent
Theresa May: Brexit najpóźniej do końca czerwca, nie ma mowy o kolejnym referendum

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May w środę wieczorem (20 marca) wygłosiła nadzwyczajne orędzie w sprawie Brexitu, w którym utrzymała swoje dotychczasowe, radykalne stanowisko w kwestii wyjścia z Unii Europejskiej. May przyznała, że nie ma mowy o powtórzeniu referendum, zaś sam Brexit jest nieuniknioną realizacją woli obywateli.

 

Szefowa brytyjskiego rządu po raz kolejny odcięła się od spekulacji na temat powtórzenia referendum, na mocy którego 23 czerwca 2016 r. niemal 52% głosujących opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Theresa May po raz kolejny zapewniła, że jest bezwzględnie zdeterminowana do zrealizowania decyzji, jaką podjęli obywatele podczas głosowania.

Premier Wielkiej Brytanii stwierdziła również, że za wszelką cenę doprowadzi do realizacji Brexitu najpóźniej do 30 czerwca tego roku (docelowo miał on nastąpić do końca marca). W środę Theresa May wystosowała również list do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z prośbą o przesunięcie daty wyjścia z UE o trzy miesiące. Tusk przyznał, że jeżeli do końca marca brytyjski parlament zatwierdzi wynegocjowaną umowę brexitową pomiędzy UE a brytyjskim rządem (która została wcześniej odrzucona), Londyn otrzyma zielone światło do kwartalnego opóźnienia brexitu. Jeżeli jakiekolwiek porozumienie nie zostanie przegłosowane, oznaczać będzie to najmniej korzystny i prawdopodobny scenariusz, jakim jest tzw. „twardy Brexit”.

 

14 marca obyło się głosowanie w brytyjskiej Izbie Gmin, w którym z dużą przewagą głosów odrzucono propozycję organizacji drugiego referendum ws. Brexitu. Wówczas również ponad połowa parlamentarzystów zagłosowała za opóźnieniem Brexitu do końca czerwca.

Czytaj także: BREXIT opóźniony! Znamy wyniki głosowań w Izbie Gmin. Kurs funta nie reaguje!

Znamy już wszystkie wyniki głosowań w Izbie Gmin, w czwartek, 14 marca. Na 6 zaproponowanych poprawek aż 5 zostało odrzuconych. Kurs funta na razie nie reaguje. To oznacza, że ten scenariusz był już wcześniej przez rynek zdyskontowany Najważniejsze postanowienia czwartkowego głosowania: drugiego .. Czytaj
BREXIT opóźniony! Znamy wyniki głosowań w Izbie Gmin. Kurs funta nie reaguje!

 

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk