• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
TFI również objęte podatkiem?
Z artykułu dowiesz się:

- Czy TFI również zostaną objęte nowym podatkiem

- Kto zyska a kto straci na nowym podatku

We wtorek w Sejmie uchwalono ustawę o podatku od niektórych instytucji finansowych. Wśród instytucji objętych nowym podatkiem znajdują się banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, a także spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe.

 

Czytaj więcej: Sejm uderza w instytucje finansowe

 

Wczoraj posłanka PiS, Barbara Bubula, poinformowała, że w przyszłości podatkiem od instytucji finansowych mogą zostać także objęte towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Na ten moment zakres podmiotów podatku pozostaje jednak bez zmian.

"Projekt został zgłoszony przez grupę posłów po to, żeby umożliwić jak najszybsze wprowadzenie podatku. Nie wykluczamy natomiast, że w przyszłości zakres podmiotów objętych podatkiem zostanie rozszerzony również o te instytucje". – powiedziała posłanka. Nie jest to pierwszy projekt, który nowy rząd stara się wdrożyć w ekspresowym tempie. Po wyborach partia rządząca chce wprowadzać zmiany bardzo szybko, a niektóre z nich, oraz szybkość ich wprowadzania budzi momentami kontrowersje.

 

Z podatku zwolniony jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Jeśli w przyszłości powstaną inne banki państwowe, one również nie będą objęte podatkiem. Podatku nie zapłacą także SKOK-i z aktywami o wartości mniejszej niż 4 mld zł. W przypadku ubezpieczycieli ta kwota to 2 mld, a firm pożyczkowych – 200 mln zł. Wartości te stanowią aktywa wolne od podatku.

 

Kto zyska, kto straci?

Nowy podatek ma zapewnić budżetowi środki na pokrycie zwiększonych wydatków rządu. Na cel obrano instytucje finansowe, gdyż, jak stwierdziła premier Szydło: "Uderzamy w korporacje finansowe, bo dzisiaj Polacy mają najdroższe opłaty bankowe, najdroższe marże, usługi bankowe są jednymi z najdroższych w Europie". Jednak działanie to będzie mieć tylko krótkoterminowe pozytywne skutki dla rządu, który zastrzyk gotówki dla budżetu. Dla obywateli skutki będą negatywne, gdyż instytucje przynajmniej część podatku, przerzucą na klientów w postaci podwyższonych lub nowych opłat.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk