• Odbierz prezent
Tether (USDT) odejdzie w niełaskę? Giełda OKEx proponuje cztery alternatywy

OKEx, jedna z trzech największych giełd kryptowalut na świecie pod względem wolumenu handlowego wprowadzi na swoją platformę cztery nowe stable-coiny odzwierciedlające cenę dolara amerykańskiego. Największa chińska giełda zdecydowała się na ten krok w odpowiedzi na zauważalne problemy najpopularniejszego Tethera (USDT), który od kilkudziesięciu godzin nie jest w stanie utrzymać swojej wyceny na poziomie 1 USD.

 

Giełda OKEx poinformowała w poniedziałek 15 października o wprowadzeniu do obrotu czterech nowych tokenów, których notowania będą powiązane z wartością dolara - True USD (TUSD), USDCoin (USDC), Gemini Dollar (GUSD) oraz Paxos Standard (PAX). Wszystkie cztery tokeny będą w pełni dostępne na platformie od wtorku 16 października, początkowo wyłącznie w parze z bitcoinem (BTC).

Decyzja chińskiej giełdy z siedzibą na Malcie najprawdopodobniej spowodowana jest problemami Tethera oraz chęcią przyciągnięcia na swoja platformę nowych klientów, którzy szukają alternatywy dla kontrowersyjnego USDT.

Kapitalizacja Tethera spadła w ciągu tygodnia o ponad 300 mln dolarów ze względu na jego masową wyprzedaż przez inwestorów, wynosząc obecnie ponad 2,4 mld USD. W poniedziałek rano wycena USDT spadła do poziomu 93 centów (na giełdzie Poloniex nawet do 0,89 USD), co mogło wymiernie wpłynąć na nagły wzrost wyceny bitcoina (do ponad 6600 dolarów).

Problemy Tethera z utrzymaniem wyceny dolara przypieczętowała nieprawdziwa informacja o planach największej giełdy Binance, która jest wiodącym ośrodkiem obrotu USDT, o całkowitej rezygnacji z Tethera. Paniczna ucieczka inwestorów z USDT zmusiła administrację giełdy Binance do chwilowego wstrzymania wypłat tego tokenu.

Czytaj także: Kontrowersyjny Tether traci równowagę. Skąd biorą się problemy "krypto dolara"?

Wywołujący od dłuższego czasu wiele kontrowersji Tether (USDT), który jest najpopularniejszym stable-coinem powiązanym z dolarem amerykańskim, od kilku dni ma wyraźne problemy z odzwierciedleniem wartości USD, notując wyraźne wahania cenowe i spadki ceny oraz kapitalizacji. W poniedziałkowy poranek.. Czytaj
Kontrowersyjny Tether traci równowagę. Skąd biorą się problemy "krypto dolara"?

 

Wszystkie cztery tokeny proponowane przez OKEx są oparte na platformie Ethereum (ETH) za pomocą smart kontraktu ERC20.

Nie są to jedyne stable-coiny powiązane z dolarem - warto wspomnieć również o tokenie Dai.

 

Mimo coraz większej konkurencji, dominująca pozycja kontrowersyjnego Tethera w najbliższym czasie najprawdopodobniej nie pozostanie zagrożona. USDT znajduje się obecnie na 8. miejscu pod względem kapitalizacji i jest dostępny na niemal czterdziestu giełdach kryptowalut.

 

Czytaj także: 23. O kryptowalutach - Tether, czyli prawie dolar i prawie krypto w TOP 10

W 23. odcinku programu "O kryptowalutach" zajmujemy się tematem kontrowersyjnego, ale jakże ciekawego tokenu, który konsekwentnie pnie się w górę rankingu kapitalizacji, jakim jest Tether. Dowiesz się jak dokładnie funkcjonują stable-coiny, co jest nie tak z USDT, w jaki sposób mógł manipulować wzr.. Czytaj
23. O kryptowalutach - Tether, czyli prawie dolar i prawie krypto w TOP 10


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk