• Odbierz prezent
Tether (USDT) niszczy 500 mln tokenów, kapitalizacja spada poniżej 2 mld dolarów

W środę 25 października zespół najpopularniejszego stable-coina, jakim jest Tether (USDT), poinformował o zniszczeniu 500 mln jednostek USDT, znajdujących się na portfelu spółki. Oznacza to, że Tether nie posiadał na nie pokrycia w dolarze amerykańskim. W rezerwach zostało obecnie ok. 466 mln jednostek USDT. Aktualna kapitalizacja rynkowa USDT spadła poniżej 2 mld dolarów, co może być skutkiem zeszłotygodniowych problemów kontrowersyjnego tokenu.

 

Spółka Tether Ltd., która jest wyłącznym emitentem i gwarantem tokenu Tether zdecydowała się na spalenie pół miliarda USDT ze swojego portfela rezerwowego, co oznacza nie wpłynęło na kapitalizacje rynkową, gdyż środki z rezerw znajdują się poza obiegiem rynkowym. Mimo, że spółka nie podała oficjalnej przyczyny spalenia tokenów ze swoich rezerw, dość czytelnym powodem takiej decyzji jest brak pokrycia USDT w rezerwach dolarowych, wg założeń Proof of Reserve, którymi rzekomo kieruje się Tether.

 

Zeszłotygodniowe problemy wokół kontrowersyjnego tokenu zdają się mieć swoją kontynuację, co odzwierciedla malejąca kapitalizacja USDT. W szczytowym momencie (sierpień 2018 r.) wynosiła ona ponad 2,8 mld dolarów, dziś spadła natomiast poniżej poziomu 2 mld, wynosząc obecnie 1,92 mld USD. Jest to spowodowane nie tylko tym, że wielu użytkowników USDT obawia się z niego korzystać, wymieniając go na dolary lub inne kryptowaluty. Niższa kapitalizacja jest związana również z problemami Tethera w utrzymywaniu wartości 1 dolara - od ponad tygodnia USDT notuje wartość poniżej 99 centów.

 

Powody ostatnich zawirowań wokół Tethera zostały opisane w poniższym artykule:

Czytaj także: Kontrowersyjny Tether traci równowagę. Skąd biorą się problemy "krypto dolara"?

Wywołujący od dłuższego czasu wiele kontrowersji Tether (USDT), który jest najpopularniejszym stable-coinem powiązanym z dolarem amerykańskim, od kilku dni ma wyraźne problemy z odzwierciedleniem wartości USD, notując wyraźne wahania cenowe i spadki ceny oraz kapitalizacji. W poniedziałkowy poranek.. Czytaj
Kontrowersyjny Tether traci równowagę. Skąd biorą się problemy "krypto dolara"?

 

Sam Tether oraz związana z nim giełda Bitfinex wzbudzają kontrowersje od dłuższego czasu. Są one związane głównie z brakiem transaparentności, podejrzeniami o niewystarczające rezerwy w dolarze amerykańskim, czy nawet manipulowanie rynkiem kryptowalut.

 

Coraz więcej giełd kryptowalut, takich jak OKEx, Poloniex, czy Huobi, decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty handlowej konkurencyjnych stable coinów, mających odzwierciedlać notowania dolara:

Czytaj także: Tether (USDT) odejdzie w niełaskę? Giełda OKEx proponuje cztery alternatywy

OKEx, jedna z trzech największych giełd kryptowalut na świecie pod względem wolumenu handlowego wprowadzi na swoją platformę cztery nowe stable-coiny odzwierciedlające cenę dolara amerykańskiego. Największa chińska giełda zdecydowała się na ten krok w odpowiedzi na zauważalne problemy najpopularniej.. Czytaj
Tether (USDT) odejdzie w niełaskę? Giełda OKEx proponuje cztery alternatywy

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk