• Odbierz prezent
tether usdt dolar bitfinex

Firma Tether Ltd., która jest wyłącznym emitentem tokenów USDT, opublikowała w środę 21 czerwca pierwszy od wielu miesięcy raport wykonany przez zewnętrzny podmiot, który potwierdza, że firma na swoich kontach bankowych posiada ilość środków w dolarze amerykańskim odpowiadającą rzeczywistej kapitalizacji tokenów kontrowersyjnego tethera.

 

Trzy strony i dwa konta Tethera

Tether opublikował trzystronicowy dokument (w formie poufnego raportu prokurent - klient) autorstwa nowojorskiej kancelarii prawnej Freeh Sporkin & Sullivan (FSS), który jednak w żadnym wypadku nie może być postrzegany jako audyt finansowy. Stuart Hoegner, adwokat obsługujący zarówno Tethera, jak i giełdę kryptowalut Bitfinex, twierdzi że pracownicy kancelarii mieli przez dłuższy czas pełen dostęp do dwóch kont bankowych należących do spółki emitującej USDT.

Z raportu można dowiedzieć się, że FSS otrzymał potwierdzoną notarialnie informację od dwóch banków, które udostępniły kancelarii dane na temat salda kont bankowych należących do Tethera na dzień 1 czerwca 2018 r. Środki ulokowane na obu kontach (kolejno 1,96 mld USD oraz 576 mln USD) wynoszą ponad 2,5 mld dolarów, co w całości pokrywało ówcześnie deklarowaną kapitalizację rynkową Tethera. Obecnie (21 czerwca) wynosi ona lekko ponad 2.6 mld dolarów, ze względu na kolejną emisję tokenów, która miała miejsce 15 czerwca. Tether ze swoja rynkową wyceną znajduje się na 11. miejscu w rankingu globalnej kapitalizacji.

Nazwy banków w raporcie nie zostały jednak podane do wiadomości, co miało być podyktowane względami bezpieczeństwa.

Czy opisywany raport można uznać za wiarygodny? Z jednej strony, trudno podejrzewać, że rozpoznawalna kancelaria prawna świadczyłaby nieprawdę w dokumentach stanowiących komunikację ze swoim klientem, z drugiej jednak strony nie jest to oficjalny audyt, który dogłębnie weryfikowałby sposób pozyskania informacji od wspomnianych banków i kontrolowałby pochodzenie funduszy ulokowanych na kontach Tethera.

 

Dlaczego wciąż nie ma audytu Tethera?

Jeśli firma nie ma niczego do ukrycia, nie powinna obawiać się i unikać niezależnej rewizji swoich finansów. Jednak, jak twierdzi Stuart Hoegner, Tether wciąż nie przeprowadził zewnętrznego audytu wyłącznie dlatego, że jest to obecnie niemożliwe do wykonania. Żadna z uznanych firm audytorskich nie chce podjąć się jego wykonania ze względu na zbyt duże ryzyko związane z całkowitym brakiem narzędzi i procedur kontrolnych, związanych z badaniem kompletnie nowej sfery finansów, jaka są waluty cyfrowe. Warto dodać, że jak dotąd żadna spółka będąca emitentem walut cyfrowych nie dokonała zewnętrznego audytu finansowego. Czy jest to prawdą, pozostaje jedynie w sferze domysłów. Trudno jednak oczekiwać, że Tether odzyska (bądź uzyska) wiarygodność w środowisku bez uprzedniego opublikowania wyników niezależnego audytu.

 

Skąd problem z USDT?

Tether (USDT) to scentralizowany token, będący jednym z przedstawicieli tzw. stable-coins, czyli kryptowalut, których wartość jest powiązana w stosunku 1:1 do konkretnego aktywa. Tether w swoim założeniu ma odzwierciedlać kurs dolara amerykańskiego. Oznacza to, że każdy wyemitowany i przetransferowany na giełdy kryptowalut token USDT powinien odpowiadać 1 dolarowi ulokowanemu na kontach bankowych jej emitenta, czyli spółki Tether Ltd.

Firma wielokrotnie zapewniała, że USDT jest całkowicie wiarygodny i w pełni zabezpieczony depozytem w dolarach amerykańskich, nigdy jednak nie publikując oficjalnych wyników audytów przeprowadzonych przez zewnętrzne podmioty kontrolne.

Co więcej, pod koniec stycznia 2018 r., Tether poinformował o zakończeniu współpracy ze swoim dotychczasowym audytorem, firmą Friedman LLP, argumentując swą decyzję tym, że firma nie byłaby w stanie wywiązać się ze swojego zadania w określonym czasie. Wywołało to wiele kontrowersji w środowisku walut cyfrowych i nasiliło głosy krytyki wobec USDT. Niewiele wcześniej, w grudniu 2017 r., amerykański regulator ds. kontraktów futures CFTC, wszczął postępowanie kontrolne wobec Tethera.

 

Tether sztucznie napompowany

Gdyby okazało się, że emisja tokenów USDT nie ma pokrycia w dolarze amerykańskim znaczyłoby to, że rynek kryptowalut został na przestrzeni wielu miesięcy sztucznie napompowany niepełnym ekwiwalentem dolara, co byłoby równoznaczne z dotkliwą manipulacją, szczególnie ceny bitcoina (BTC) i ethereum (ETH), które na przestrzeni czasu były najczęściej kupowanym za pomocą USDT aktywem (jako instrumenty BTC/USDT i ETH/USDT). Oznaczałoby to również, że szacowana kapitalizacja globalna rynku kryptowalut jest znacznie zawyżona. Jest to o tyle istotne, że stosunek dziennego wolumenu Tethera do całkowitej deklarowanej kapitalizacji niemal codziennie przekracza 100% (dla porównania - BTC rzadko przekraczał 10%). Ucina to argumenty wielu obserwatorów rynku, którzy twierdzą, że USDT, będący instrumentem o niskiej kapitalizacji w stosunku do całego rynku, nie mógłby mieć istotnego wpływu na jego sztuczną aprecjację.

Krytyka tethera ponownie wezbrała na sile 13 czerwca, po publikacji raportu „Is Bitcoin Really Un-Tethered?” autorstwa dwóch pracowników naukowych Wydziału Finansów Uniwersytetu w Teksasie, w którym dowodzą oni, że zeszłoroczne potężne wzrosty kursu bitcoina były spowodowane zmasowaną kampanią manipulacji ceną za pomocą USDT. Wg badaczy, którzy zastosowali specjalnie przygotowany algorytm, „mniej niż 1% godzin aktywności rynkowej z dużymi transakcjami w Tetherze jest powiązanych z 50% potężnych wzrostów bitcoina i 64% wzrostu innych najwyżej kapitalizowanych kryptowalut.”

 

Czytaj także: Wzrosty bitcoina spowodowane manipulacją ceny? Tether sztucznie pompował notowania kryptowalut

Zmasowana kampania manipulacji ceną mogła być przyczyną przynajmniej połowy wartości potężnych wzrostów bitcoina (BTC) i innych kryptowalut w zeszłym roku, jak twierdzą dwaj pracownicy Wydziału Finansów amerykańskiego Uniwersytetu w Texasie w opublikowanym dziś raporcie zatytułowanym „Is Bitcoin Rea.. Czytaj
Wzrosty bitcoina spowodowane manipulacją ceny? Tether sztucznie pompował notowania kryptowalut

 

Czy tether ma pełne pokrycie w dolarze? Pozostaje odpowiedzieć rymem: najprawdopodobniej czas pokaże.

Jeżeli jednak okaże się, że jest inaczej, skutki dla rynku kryptowalut mogą być bolesne i w najgorszym przypadku skutkować nawet długoterminową bessą.

 

Szukasz miejsca gdzie swobodnie możesz dyskutować o kryptowalutach, bitocoinie, tokenach oraz ICO? 

 

 

Dołącz do facebookowej grupy CoinGroup

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk