• Odbierz prezent
Tether Bitfinex manipulacje

7 października portal Cointelegraph poinformował, że firma prawnicza z siedzibą w Nowym Jorku złożyła pozew przeciwko Tether i Bitfinex, oskarżając je o manipulacje na rynku kryptowalut.

 

„Największa bańka w historii”

Prawnik Roche Freedman złożył pozew zbiorowy w imieniu grupy skarżących obywateli: Davida Leibowitza, Benjamina Leibowitza, Aarona Leibowitza, Pinchasa Goldshteina i wszystkich innych, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. W pozwie stwierdzono, że firma odpowiedzialna za stablecoin Tether i giełda kryptowalut Bitfinex były zaangażowane w oszukiwanie inwestorów, manipulując rynkami i ukrywając nielegalne zyski.

7 października Kyle Roche – jeden z założycieli firmy prawniczej poinformował na Twitterze o fakcie złożenia wniosku. W swym tweecie Roche oskarża Tether i Bitfinex o stworzenie „największej bańki spekulacyjnej w historii”. Złożony 6 października do sądu dokument stwierdza, że Bitfinex i Tether przede wszystkim zrealizowały „wyrafinowany schemat”, wykorzystujący „częściowo oszustwo, częściowo pump and dump i częściowo pranie pieniędzy”. W swym wniosku Roche Freedman argumentuje, że twierdzenie Tethera o pokryciu tokenów USDT przez jednakową ilość dolarów amerykańskich (USD) było kłamstwem. Firma twierdzi, że zamiast tego Tether „wyemitował niebotyczne ilości USDT bez pokrycia, aby manipulować cenami kryptowalut”.

W dokumencie napisano: „Ponieważ rynek wierzył w kłamstwo, że jeden USDT jest równy jednemu amerykańskiemu dolarowi, Bitfinex i Tether miały moc manipulowania rynkiem na niespotykaną skalę, aby czerpać korzyści z cykli wzrostów i spadków, które tworzyły”. We wniosku wyjaśniono, że „w okresie od 2017 r. do 2018 r. Tether wydrukował 2,8 mld USDT i wykorzystał je, aby zalać nimi giełdę Bitfinex i nabyć inne kryptowaluty. To sztucznie wywindowało popyt na kryptowaluty i spowodowało wzrost cen. Gdy rynek kryptowalut sięgnął szczytu, masowa emisja USDT przez Tether wykreowała największą bańkę w historii. Kiedy pękła, ponad 450 mld USD wartości wyparowało w mniej niż miesiąc. Ten spadek nadal wpływa na rynek kryptowalut, w tym powodując, że ceny są niższe niż by były, gdyby nie manipulacja.” Dodano, że „ekonomiści szacują, że w okresie od 2017 r do 2018 r. przynajmniej połowa wzrostu rynku kryptowalut była spowodowana przez manipulacyjny schemat Bitfinex i Tether.” Dodano także, że „ liczenie szkód na tym etapie jest przedwczesne, ale jest niewiele wątpliwości, że skala szkód spowodowana przez oskarżonych jest bezprecedensowa.”

 

Tether i Bitfinex spodziewały się pozwu

Pozew został złożony dwa dni po tym, jak zarówno Tether, jak i Bitfinex opublikowały oświadczenia stwierdzające, że mają świadomość istnienia nieopublikowanego dokumentu „fałszywie twierdzącego, że aktywa wyemitowane przez Tether są odpowiedzialne za manipulacje rynkiem kryptowalut”. Bitfinex i Tether stwierdziły, ze dokument zawiera bezpodstawne oskarżenia i będą się przed nimi bronić, gdyby prawnicy wykorzystali to właśnie źródło do wszczęcia procesu. Już 5 października Tether i Bitfinex twierdziły, że ustalenia i wnioski zawarte w tym niepublikowanym źródle „opierają się na błędnych założeniach, niekompletnych i wyselekcjonowanych danych oraz błędnej metodologii”. Tether i Bitfinex dodały, że spodziewają się, że nieetyczni prawnicy mogą wykorzystać ten dokument, aby wnieść sprawę do sądu.

Wokół Tethera od dawna istniały kontrowersje, a sceptycy zastanawiali się, czy Tether ma wystarczające rezerwy gotówki na swych kontach bankowych, aby faktycznie mogły pokrywać ilość USDT w obiegu.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk