• Odbierz prezent
Tether droższy niż Cardano - kolejny "dodruk" tokenów USDT

Wzbudzający liczne kontrowersje cyfrowy token Tether (USDT), mający w swoim założeniu odzwierciedlać cenę dolara amerykańskiego (USD) na dobre zadomowił się w pierwszej dziesiątce projektów kryptowalutowych z największą kapitalizacją rynkową. Po kolejnej transzy tokenów USDT wyemitowanych na rynek, co niektórzy nazywają symbolicznie „dodrukiem”, Tether wyprzedził projekt Cardano (ADA) i znalazł się na ósmym miejscu z wyceną rynkową szacowaną na ponad 2.7 mld dolarów.

Czy najpopularniejszy stable-coin, jakim bez wątpienia jest Tether, stanowi rzeczywiste zagrożenie dla stabilności rynku kryptowalut i co oznacza jego ciągła ekspansja, będąca w kontrze do panującego na rynku od ponad pół roku trendu spadkowego?

 

Do kolejnej emisji tokenów USDT doszło w czwartek 16 sierpnia - do obiegu wprowadzono kolejną transzę o wartości 300 mld jednostek USDT, co zapewniło projektowi szacowaną kapitalizację na najwyższym dotychczas poziomie ok. 2,73 mld dolarów. Warto dodać, że 25 czerwca na rynek wprowadzono 250 mln tokenów USDT, co zapewniło Tetherowi wycenę na zbliżonym (choć niższym) poziomie ok. 2,7 mld dolarów. Wtedy też Tether po raz pierwszy znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu kapitalizacji, wyprzedzając projekt TRON (TRX), który obecnie wyceniany jest na kwotę o ponad miliard dolarów niższą niż pod koniec czerwca - 1,45 mld USD.

Warto dodać, że od 20 lipca miało miejsce masowe usuwanie tokenów USDT z rynku (m.in. ze względu na dużą podaż jego posiadaczy), trwające do 2 sierpnia, w ramach którego kapitalizacja Tethera spadła do poziomu poniżej 2,4 mld dolarów.

Po czwartkowym przywróceniu na rynek 300 mln tokenów, a także po weekendowych spadkach na rynku, Tether wyprzedził projekt Cardano (ADA), tracący w ciągu tygodnia ponad 13%, lokując się tym samym na rekordowo wysokim, ósmym miejscu.

 

tether

Kapitalizacja rynkowa Tether (USDT), źródło: coinpaprika.com

 

Rynek w dół, Tether w górę

To jak Tether pnie się w górę w rankingu kapitalizacji świadczy nie tylko o tym, że na rynek emitowane są nowe transze tokenów USDT, mające odzwierciedlać wartość dolara w stosunku 1:1. Obrazuje to również jak mocno od stycznia 2018 r. na wartości straciły niemal wszystkie kryptowaluty. W połowie stycznia do wejścia do pierwszej dziesiątki kapitalizacji rynkowej konieczne było przekroczenie kwoty ponad 8,5 mld dolarów, obecnie wymagane jest do tego niewiele ponad 1,5 mld dolarów, co ewidentnie pokazuje jak mocny trend spadkowy panuje na rynku od początku roku.

Nie da się również nie zauważyć, że Tether rozwija się niezależnie od rynkowych trendów. Dokładnie rok temu, 20 sierpnia 2017 r. kapitalizacja rynkowa USDT wynosiła niecałe 320 mln dolarów, co dawało projektowi 22. miejsce pod względem wyceny. Od maja zeszłego roku liczba tokenów dostępnych w obiegu niemal nieustannie rosła, notując największą emisję 27 stycznia, która wynosiła aż 650 mln USDT, co zapewniło wzrost kapitalizacji do 2,25 mld dolarów.

Mimo, że Tether nie jest nowym projektem (został stworzony już w czerwcu 2014 r.), zainteresowanie nim rozpoczęło się dopiero w maju zeszłego roku, kiedy to kolejne giełdy rozpoczęły jego akceptację, jako ekwiwalentu dolara amerykańskiego.

Warto dodać, że spółka Tether wg swoich zapewnień posiada obecnie pokrycie w dolarze dla 3,020,000,000 tokenów USDT, z czego ponad 2,7 mld jest obecnie w obiegu rynkowym. Obecny dzienny wolumen handlowy USDT niemal codziennie przekracza 100% wartości rynkowej, sprawiając że Tether ma drugą największą płynność, tuż po bitcoinie (BTC).

Pozycji USDT jako lidera wśród stable-coinów, mających pokrycie w dolarze amerykańskim, nie zagrażają inne projekty tego typu oparte na smart-kontrakcie Ethereum (ETH), takie jak TrueUSD (TUSD) z kapitalizacją 65,5 mln dolarów oraz Dai z kapitalizacją 48 mln dolarów.

Znikoma część tokenów USDT również oparta jest na technologii ERC20 na blockchainie Ethereum (ok. 60 mln, z czego 15 mln znajduje się w obiegu), jednak przeważająca większość to tokeny stworzone na platformie Omni Layer, opartej na kodzie źródłowym BTC.

Tether stworzył również tokeny EURT (40 mln jednostek), które mają odzwierciedlać notowania euro.

Czytaj także: 23. O kryptowalutach - Tether, czyli prawie dolar i prawie krypto w TOP 10

W 23. odcinku programu "O kryptowalutach" zajmujemy się tematem kontrowersyjnego, ale jakże ciekawego tokenu, który konsekwentnie pnie się w górę rankingu kapitalizacji, jakim jest Tether. Dowiesz się jak dokładnie funkcjonują stable-coiny, co jest nie tak z USDT, w jaki sposób mógł manipulować wzr.. Czytaj
23. O kryptowalutach - Tether, czyli prawie dolar i prawie krypto w TOP 10

 

Czy Tether jest niebezpieczny dla rynku kryptowalut?

Tether wzbudza wiele kontrowersji wśród entuzjastów i obserwatorów rynku kryptowalut. Po pierwsze, w całości należy on do prywatnej spółki, mającej niejasne powiązania z giełdą kryptowalut Bitfinex, która jest jedynym emitentem USDT. Sam Tether nie jest kryptowalutą, a jedynie cyfrowym tokenem o scentralizowanym charakterze, dostępnym obecnie na 29 giełdach kryptowalut, z czego na siedmiu z nich można wymienić go na walutę fiducjarną (głównie dolara). Największy obrót USDT odbywa się na giełdach Binance, Huobi oraz OKEx.

Głównym źródłem krytyki w stosunku do Tethera jest brak transparentności spółki, która zapewnia że posiada pełne pokrycie wszystkich dostępnych tokenów USDT w dolarach amerykańskich, czego jednak nie potwierdziła przeprowadzeniem niezależnego audytu finansowego.

W czerwcu ekonomiści z Uniwersytetu w Teksasie opublikowali raport, wg którego Tether był wykorzystywany do manipulowania cen głównych kryptowalut, czego skutkiem były potężne wzrosty na przełomie 2017 i 2018 r. Tether ma obecnie tak znaczącą ekspozycję na cały rynek kryptowalut, że z pewnością nie jest to sytuacja komfortowa dla rynku aspirującego do miana zdecentralizowanego, obecnie nie ma jednak rzetelnych dowodów na brak pokrycia w dolarze i poważne nieprawidłowości w spółce Tether.

Czytaj także: Wzrosty bitcoina spowodowane manipulacją ceny? Tether sztucznie pompował notowania kryptowalut

Zmasowana kampania manipulacji ceną mogła być przyczyną przynajmniej połowy wartości potężnych wzrostów bitcoina (BTC) i innych kryptowalut w zeszłym roku, jak twierdzą dwaj pracownicy Wydziału Finansów amerykańskiego Uniwersytetu w Texasie w opublikowanym dziś raporcie zatytułowanym „Is Bitcoin Re.. Czytaj
Wzrosty bitcoina spowodowane manipulacją ceny? Tether sztucznie pompował notowania kryptowalut

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk