• Odbierz prezent
tether błąd w kodzie usdt

W czwartek 28 czerwca środowisko kryptowalut obiegła informacja o rzekomym błędzie krytycznym w kodzie źródłowym tokenu Tether (USDT), który mógł umożliwić podwójne wydawanie (double spending) tych samych środków. Pogłoski okazały się jednak błędne, a zarzut podwójnego wydawania nieuzasadniony.

 

Chwile grozy dla USDT

Pochodząca z Chin firma Slow Mist, zajmująca się cyberbezpieczeństwem, poinformowała w czwartek na Twitterze, że odkryła krytyczny błąd w Tetherze, który pozwala wysłać na jedną z giełd kryptowalut (której nazwy ze względów bezpieczeństwa nie podano) dwa razy te same środki. Na informację bardzo szybko zareagował zarówno emitent USDT, firma Tether Ltd., jak i Omni Layer, na technologii której oparty jest token.

Na pogłoski o problemach z bezpieczeństwem integracji transakcji USDT zareagowały również same giełdy kryptowalut - OKEx oraz ZB.com - informując, że błąd nie występuje na ich platformach handlowych. Obie giełdy są, kolejno piątym i szóstym, ośrodkiem obrotu Tetherem na instrumencie BTC/USDT, wg portalu CoinMarketCap.

 

tether bug usdt

Błąd pozwalający na podwójne wydanie tych samych środków USDT, Slow Mist na Twitterze

 

Dzień poźniej, w piątek 29 czerwca, zarówno Tether, jak i firma Slow Mist, która odkryła problemy, oficjalnie ogłosili, że błąd nie znajduje się w kodzie źródłowym USDT, a zawarty jest w protokole integracji giełdy z blockchainem USDT.

Gdyby domysły o błędzie w kodzie USDT, pozwalającym na podwójne wydawanie tych samych środków okazały się prawdziwe, kontrowersyjny Tether, który wg zapewnień ma pełne pokrycie w dolarze amerykańskim i odzwierciedla jego wartość, miałby potężne problemy wizerunkowe, które z pewnością odbiłyby się na całym rynku kryptowalut.

Wg oficjalnego stanowiska firmy Tether, błąd wystąpił po stronie jednej z giełd, która niepoprawnie wdrożyła system integracji z USDT, mimo udostępnienia przez firmę pełnej dokumentacji w oferowania wsparcia w tym zakresie. Sam Tether nie czuje się odpowiedzialny za błąd, gdyż nie ma wpływu na działania programistyczne podejmowane przez giełdy kryptowalut obsługujące token USDT.

Firma Slow Mist również potwierdziła, że błąd leżał po stronie giełdy, nie zaś w samym protokole USDT. Co więcej, przeprowadziła ona wcześniej podobne kontrolowane ataki na innych giełdach kryptowalut i nie odkryła analogicznych problemów z integracja transakcji, które pozwalają na double spending Tethera.

Omni Layer, na którym oparty jest USDT, zdecydował się również na opublikowanie kanonu dobrych praktyk integracji Omni Core z kanałami płatności giełd, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych sytuacji zagrażających bezpieczeństwu i integralności sieci. Aktualizacja została opublikowana na portalu Github.

 

Kradzież tokenów USDT

Warto przypomnieć o tym, że czwartkowy incydent związany z bezpieczeństwem Tethera nie był pierwszym. 19 listopada 2017 r. USDT padł ofiarą zewnętrznego ataku, w wyniku którego skradziono niemal 31 mln tokenów. Reakcja spółki była błyskawiczna - obrót USDT na giełdach został wstrzymany, zaś niedługo później dokonano awaryjnego hard forka protokołu Omni Layer, w ramach którego tokeny znajdujące się na adresie hakerów zostały permanentnie zamrożone (wpisane na tzw. „czarna listę”).

 

Kontrowersje wokół Tethera

Tether to kontrowersyjny token należący do grona tzw. stable-coinów, czyli walut cyfrowych mających odzwierciedlać wartość konkretnego aktywa. Tether, mimo licznych odchyleń, ma średni kurs na poziomie 1 dolara amerykańskiego. Jest scentralizowanym tokenem, emitowanym w wielomilionowych transzach przez prywatną firmę Tether Ltd., zarejestrowaną na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Sama spółka jest związana z jedną z największych giełd kryptowalut Bitfinex, co wyszło na jaw dopiero w momencie wycieku tzw. Paradise Papers w listopadzie 2017 r. Wspomniana giełda przez długi czas notowała największy obrót właśnie na instrumentach z USDT, co może być źródłem zarzutów o nieuczciwą konkurencję i konflikt interesów. Największe kontrowersje wokół Tethera wzbudza jednak brak jego transparentności finansowej, która jest niezwykle istotna w przypadku zcentralizowanego stable-coina. USDT, wg zapewnień jego wyłącznego emitenta, ma pełne pokrycie swojej podaży w dolarze amerykańskim. Tether Ltd. nigdy jednak nie przeprowadził i nie opublikował wyników zewnętrznego audytu finansowego, który potwierdzałby ten fakt. W odpowiedzi na liczne zarzuty sztucznego nadmuchiwania rynku, Tether 21 czerwca opublikował raport wykonany przez kancelarię prawną FSS na zlecenie spółki, w którym notarialnie potwierdzone zostało posiadanie przez Tether Ltd. rezerw finansowych w wysokości ponad 2.5 mld dolarów, odpowiadających kapitalizacji USDT na 1 czerwca 2018 r. Dokument ten wciąż nie jest jednak audytem finansowym i w żaden sposób nie weryfikuje m.in. źródła ulokowanych na kontach bankowych środków.

Kapitalizacja USDT zaczęła gwałtownie rosnąć wraz ze wzrostami rynku kryptowalut, w II połowie 2017 r. Dla porównania, na początku lipca 2017 r. wynosiła ona niecałe 220 mln dolarów, obecnie zaś (2 lipca 2018 r.) ma ona wartość ponad 2.7 mld dolarów. Kapitalizacja miliarda dolarów została przekroczona podczas emisji tokenów USDT 15 grudnia 2017 r., co było skorelowane z gwałtownymi wzrostami m.in. kursu bitcoina.

Ostatnia emisja USDT miała miejsce 25 czerwca i wyniosła 250 mln tokenów. Dzięki niej Tether znalazł się w pierwszej dziesiątce kapitalizacji rynkowej kryptowalut, będąc wycenianym na 2.7 mld dolarów.

 

Oglądaj również odcinek programu satyryczno-edukacyjnego "O kryptowalutach", poświęcony w całości Tetherowi: 

Czytaj także: 23. O kryptowalutach - Tether, czyli prawie dolar i prawie krypto w TOP 10

W 23. odcinku programu "O kryptowalutach" zajmujemy się tematem kontrowersyjnego, ale jakże ciekawego tokenu, który konsekwentnie pnie się w górę rankingu kapitalizacji, jakim jest Tether. Dowiesz się jak dokładnie funkcjonują stable-coiny, co jest nie tak z USDT, w jaki sposób mógł manipulować wzr.. Czytaj
23. O kryptowalutach - Tether, czyli prawie dolar i prawie krypto w TOP 10

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Szukasz miejsca gdzie swobodnie możesz dyskutować o kryptowalutach, bitocoinie, tokenach oraz ICO?

 

Dołącz do facebookowej grupy CoinGroup


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk