• Odbierz prezent
Tesla spółka

29 stycznia po sesji na amerykańskim rynku znana spółka z branży motoryzacyjnej – Tesla zaprezentowała wyniki kwartalne. Przewyższyły one oczekiwania analityków. Jest to kolejny kwartał dobrej passy dla spółki.

 

29 stycznia w środę po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku Tesla przedstawiła swe wyniki finansowe za IV kwartał 2019 r. Przewyższyły one oczekiwania analityków z Wall Street. Spółka osiągnęła przychody w wysokości 7,38 mld USD wobec oczekiwanych 7,02 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 2,14 USD wobec spodziewanych 1,72 USD.

Jest to drugi z rzędu kwartał dla spółki zakończony zyskiem. W poprzednim kwartale Tesla miała 1,91 USD zysku na akcję. Spółka ma w swej historii niewiele takich kwartałów. Warto jednak wspomnieć, że analogiczny kwartał 2018 r. również był udany. W czwartym kwartale 2018 r. przychody wyniosły 7,23 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 2 USD.

Spółka poinformowała, że w kolejnych okresach też spodziewa się dodatnich przepływów pieniężnych i zysku netto, poza możliwymi wyjątkami, takimi jak wprowadzanie nowych produktów. Marża brutto uległa niewielkiemu obniżeniu rok do roku. W czwartym kwartale wyniosła 22,5%.

W segmencie działalności związanej z energią słoneczną Tesla zwiększyła jej produkcję o 26%. Przychody z tego segmentu wyniosły 436 mln USD. Segment pozostałych usług przyniósł 580 mln USD. Obejmuje on szeroki zakres działalności, m. in. naprawy samochodów klientom i sprzedaż detaliczną towarów.

Spółka poinformowała, że w czwartym kwartale dostarczyła klientom 112 000 samochodów. Liczba ta znacznie przekroczyła szacunki analityków z Wall Street. Spółka stwierdziła, że w 2020 r. dostawa samochodów powinna „spokojnie przekroczyć 500 000 sztuk.”

Tesla zwiększyła liczbę sklepów i punktów usługowych o 13% rok do roku, a o 4% w stosunku do poprzedniego kwartału. Obecnie jest 429 takich lokalizacji. Coraz większą rolę odgrywają mobilne jednostki usługowe, których liczba wzrosła o 81% rok do roku, a w stosunku do poprzedniego kwartału o 3%. Obecnie Tesla ma 743 takie jednostki.

Spółka poinformowała, że już rozpoczęła produkcję Modelu Y – najnowszego crossovera SUV w swej fabryce we Fremont w Kalifornii. Tesla planuje także wprowadzić ten model do produkcji w fabryce, którą zamierza zbudować w Niemczech w 2021 r.

Wyniki opublikowane przez spółkę ucieszyły inwestorów. W notowaniach posesyjnych kurs akcji Tesli wzrósł o 7%, przełamując z impetem okrągły poziom 600 USD.

Czytaj także: Czy Tesla jest warta 100 miliardów dolarów USD? Raport specjalny

W świecie, w którym wyceny niektórych firm przekraczają bilion dolarów, wycena na poziomie “zaledwie” 100 miliardów nie jest imponująca, a tym bardziej nie powinna szokować uczestników rynku. Mowa tutaj jednak o drugim najwyżej wycenianym producencie samochodów na świecie, który produkuje 25 razy mn.. Czytaj
Czy Tesla jest warta 100 miliardów dolarów USD? Raport specjalny

Notowania: TESLA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/TSLA/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk