• Odbierz prezent
Tesla wyprodukowała już 5 mln aut, kolejnym krokiem fabryka w Turcji?
fot. https://youtu.be/Wc2mIwe-hHA

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan znajduje się obecnie w Nowym Jorku, gdzie w prestiżowym wieżowcu Turkish House ugościł kontrowersyjnego miliardera Elona Muska. Na spotkaniu turecki prezydent poprosił Muska o budowę kolejnej fabryki w Turcji.

 

 • Elon Musk wyraził entuzjazm wobec współpracy z Turcją, zaznaczając, że kraj ten jest jednym z głównych kandydatów na lokalizację siódmej fabryki Tesli.
 • Prezydent Erdoğan zaproponował współpracę SpaceX w ramach tureckiego programu kosmicznego i zaprosił Muska na turecki festiwal Teknofest skupiony na technologiach lotniczych i kosmicznych.
 • Koncern Tesla dynamicznie rozwija swoje moce produkcyjne, wczoraj ogłosił, że wyprodukował 5-milionowy pojazd. Produkcja 1-miliona zajęła im 12 lat, z kolei produkcja kolejnych 4-milionów zaledwie 3 lata.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Musk na spotkaniu z Erdoganem

Dziś turecki dyrektor działu ds. komunikacji podzielił się informacją dotyczącą prośby prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdoğana, o zbudowanie fabryki Tesli w Turcji. Prezydent spotkał się z CEO Tesli, Elonem Muskiem, w wieżowcu Turkish House w samym centrum Nowego Jorku, niedaleko siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych. Erdoğan przebywa obecnie w USA, czekając na 78. sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 

 

Warto zaznaczyć, że sam Musk odpowiedział entuzjastycznie na pomysł współpracy z krajem półksiężyca. Zaznaczył, że wielu tureckich dostawców już współpracuje z jego koncernem. Z tego powodu Turcja już „jest jednym z najważniejszych kandydatów” do powstania siódmej fabryki Tesli.

Dodatkowo prezydent Turcji zaproponował współpracę SpaceX w ramach tureckiego programu kosmicznego oraz zaprosił Elona Muska na udział w tureckim Teknofest, największym tureckim festiwalu skupionym wokół technologii lotniczych i kosmicznych.

Zobacz również: Policja aresztuje pracowników znanego dewelopera! Notowania są na dnie, a analitycy prognozują przyszłość

 

5 milionów Tesli wyprodukowanych

W przeddzień spotkania koncern Muska pochwalił się światu osiągnięciem kolejnego kamienia milowego – wyprodukowaniem 5-milionowej  Tesli. Warto zaznaczyć, że zwiększenie mocy produkcyjnych było dla koncernu nie lada wyzwaniem.  Pierwszy milion samochodów dostarczyli dopiero na początku 2020 r.

 

 

Warto zaznaczyć, że moce produkcyjne Tesli w najbliższych miesiącach mogą się zmniejszyć ze względu na planowane modernizacje w kilku fabrykach.

 

Gdzie obecnie produkuje się Tesle?

 • Fremont w Kalifornii — pierwsza gigafabryka Tesli — ma zdolność produkcyjną 550 000 pojazdów Model S i Model X rocznie oraz 100 000 pojazdów Model S i X.
 • Fabryka Tesli w Nevadzie to miejsce, w którym ostatecznie będzie produkować 18-kołowy pojazd Tesla Semi, dzięki inwestycji o wartości 3,6 miliarda dolarów, którą Tesla ogłosiła w 2023 roku. Obecnie Gigafactory produkuje akumulatory i silniki elektryczne.
 • Berlińska Gigafabryka Tesli, która została otwarta w 2022 roku, produkuje ogniwa akumulatorowe i ma zdolność produkcyjną ponad 35 000 samochodów Model Y rocznie.
 • W Szanghaju w Chinach Tesla buduje samochody Model 3 i Y, z możliwością wysyłki ponad 750 000 samochodów rocznie.
  Gigafactory Tesli w pobliżu Austin w Teksasie — globalnej siedziby firmy — produkuje samochody Model Y i jest przyszłym miejscem produkcji Tesla Cybertruck.
 • Buffalo w stanie Nowy Jork jest domem dla Gigafactory Tesli, gdzie firma produkuje baterie wraz ze swoim partnerem Panasonic.
 • Zobacz również: ­­Potężne spadki na debiucie! Akcje tej spółki tracą ponad 25% podczas pierwszej sesji na GPW

 

Planowane fabryki Tesli:
 • Gigafactory 6 w Austin w Teksasie, która będzie produkować Model 3 i Model Y.
 • Gigafactory 7 w Gruzji, która będzie produkować Model 3 i Model Y.
 • Fabryka w Kanadzie, która będzie produkować Model 3 i Model Y.
 • Fabryka w Indiach, która będzie produkować Model 3 i Model Y.
 • Fabryka w Australii, która będzie produkować Model 3 i Model Y.

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Notowania: TESLA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/TSLA/

Michał Bożydar Góra

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk