• Odbierz prezent
Tesla testuje cierpliwość akcjonariuszy, a Elon Musk zmienia zdanie. Kurs spada

Najgorętsza spółka ostatnich dni na nowojorskim parkiecie, jaką bez wątpienia jest Tesla, ogłosiła w czwartek 13 lutego emisję nowych akcji, w ramach której chce pozyskać do dwóch mld dolarów kapitału. Co ciekawe, plany znajdującej się na potężnej fali wzrostowej, Tesli zostały ogłoszone zaledwie dwa tygodnie po tym jak prezes spółki Elon Musk zapewniał akcjonariuszy, że zakłada w najbliższej przyszłości pozyskiwania kapitału poprzez emisje nowych akcji. Przed otwarciem czwartkowej sesji akcje Tesli traciły przez chwilę nawet 7%, obecnie zaś znajdują się na ponad 4,5% minusie.

 

Tesla planuje emisję akcji zwykłych, za pomocą której chce pozyskać do 2 mld dolarów kapitału, co ma wpłynąć na wzmocnienie bilansu spółki. Oprócz tego, banki inwestycyjne odpowiadające za emisję będą mogły nabyć akcje za dodatkowe 300 mln dolarów.

 

Decyzja o emisji nowych akcji może być zaskoczeniem głównie z tego względu, że Elon Musk pod koniec stycznia, odpowiadając na pytania dziennikarzy, zapewnił że Tesla poradzi sobie bez pozyskiwania dodatkowego kapitału poprzez nowe emisje, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że drugi kwartał z rzędu przynosi zyski z działalności.

Jak się jednak okazało, zarząd Tesli zmienił zdanie, wykorzystując jeden z bardziej dogodnych momentów do nowej emisji - akcje Tesli są obecnie wyceniane znacznie powyżej 750 dolarów, przy kapitalizacji dochodzącej do 138 mld USD. Warto dodać, że zaledwie pod koniec października zeszłego roku akcje Tesli kosztowały 250 dolarów.

 

Tesla w czwartym kwartale po raz drugi w swojej historii osiągnęła zysk z działalności, który wyniósł 2,14 dolara na akcję przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 7,38 mld dolarów.

Czytaj także: Tesla to senny koszmar grających na spadki. Gdzie jest granica wzrostów?

Tesla bez wątpienia jest jedną z najbardziej medialnych spółek na świecie, która w ostatnim kwartale zyskała ponad 150% na wartości, mimo tego że wciąż jest najchętniej shortowanym podmiotem na amerykańskiej giełdzie. Wielu inwestorów od dłuższego czasu twierdzi, że Tesla jest przez rynek wyceniana .. Czytaj
Tesla to senny koszmar grających na spadki. Gdzie jest granica wzrostów?

 

 

 

Notowania: TESLA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/TSLA/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk