• Odbierz prezent
Tesla sprzedaje 16 razy więcej aut niż Porsche. Rekordowe wyniki – na otwarciu giełdy w USA może być gorąco!

Źródło grafiki głównej: https://www.tesla.com/

 

Tesla sprzedała rekordową liczbę aut – rangę osiągnięcia niech podniesie fakt, że dokonała tego w czasie, gdy nad branżą motoryzacyjną wiszą czarne chmury:

Czytaj także: Nowe auto? Może kiedyś. Drożejące samochody i spółki, które na tym zarobią

  W ostatnim czasie hiobowe wieści z branży motoryzacyjnej trafiają na rynek niemal codziennie. Nadzieje na zwiększenie podaży półprzewodników (mikrochipów) okazały się płonne. Producenci wprost POLUJĄ na brakujące części, a przy fabrykach powstają "wysypiska" w połowie gotowych aut. Ceny nowych sa.. Czytaj
Nowe auto? Może kiedyś. Drożejące samochody i spółki, które na tym zarobią


Przez czarne chmury mam na myśli chroniczny brak półprzewodników na rynku. By pokazać skalę problemu… specjalny dział koncernu Volkswagen dwadzieścia cztery godziny na dobę zajmuje się monitorowaniem rynku i skupowaniem części, gdy tylko się pojawią, a przy fabrykach wielu globalnych producentów powstają już „wysypiska” w połowie gotowych samochodów.


Tymczasem Tesla w trzecim kwartale br. dostarczyła klientom 241 300 nowych pojazdów, co stanowi wynik lepszy aż o 73% w porównaniu do roku poprzedniego. Lwią część sprzedaży, bo 96% stanowiły Model 3 i Model Y.


Zdaniem analityków czynnikami, które złożyły się na tak imponujący wynik, było po pierwsze zwiększenie eksportu elektryków do Europy, a po drugie wprowadzenie na rynek tańszego Modelu Y.


Informacja trafiła na rynek w sobotę, zatem reakcje inwestorów będziemy mieli okazje podziwiać dopiero na otwarciu amerykańskiej giełdy tj. dziś o 15:30.

 

Skąd Elon Musk ma półprzewodniki?


Nie można jednak powiedzieć, że problem braku półprzewodników w ogóle Tesli nie dotyka – firma również zmagała się z przestojami i opóźnieniami. Dotyka ją natomiast znacznie mniej niż pozostałych producentów w kraju: największy koncern samochodowy w USA, General Motors doświadczył spadku produkcji o jedną trzecią, do poziomu 447 000 aut. Załamanie tłumaczył wąskim gardłem w produkcji półprzewodników w Malezji i zapowiadał, że sytuacja już się stabilizuje.


Tak gwałtowny spadek przetasował jednak światowy ranking i obecnie to Toyota wyprzedza GM - pierwszy raz od 9 miesięcy.


Europejscy producenci również ucierpieli: Volkswagen zanotował spadek sprzedaży na poziomie 8%, jego sportowa córka, Porsche na poziomie 1,7%, w przypadku Audi było to aż 14%.


Co ciekawe, oprócz Tesli sprzedaż zdołało zwiększyć także BMW (i mowa tu tylko o autach sprzedanych na amerykańskim rynku) – wzrost wyniósł 8,7%.


Co czeka Tesle i innych producentów?


Powyższe wyniki to już jednak czas przeszły. Biorąc pod uwagę, że problem półprzewodników nie ustępuje, czego możemy spodziewać się w najbliższych tygodniach?


Szacuje się, że do końca 2021 r. na rynku nowych aut powstanie luka wielkości od 10 do 11 milionów egzemplarzy. Na przekór optymistycznym prognozom z początku roku, niedobór komponentów pogłębił się w trzecim kwartale, a PwC przewiduje, że sytuacja przeciągnie się jeszcze na kilka miesięcy roku 2022.
Firma consultingowa Alix Partners szacuje, że branża motoryzacyjna straci wskutek powyższych niedogodności aż 210 mld $ przychodów.


Jeśli natomiast przyjrzymy się samej Tesli – tutaj prognozy nie są tak negatywne, acz bardzo zróżnicowane. Najbardziej optymistyczni analitycy wróżą spółce cenę na poziomie 1591$ za 12 mc, najbardziej pesymistyczni 67$. Ze względu na dużo wartości skrajnych, nie ma więc sensu analizować średniej ceny docelowej. Natomiast warto zauważyć, że obecnie 16 rekomendacji dla koncernu to „KUPUJ”, 13 to „TRZYMAJ”, a tylko 8 to „SPRZEDAJ”. Wykres Tesli wygląda jakby chciał wspiąć się na historyczny szczyt, czyli do poziomu około 880$.

 

 

Notowania: Tesla Inc

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NASDAQ:TSLA/

Maria Turek

Absolwentka finansów i rachunkowości. Pasjonatka inwestowania fundamentalnego oraz algorytmicznego. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk