• Odbierz prezent
Tesla spółka

22 lipca Tesla opublikowała wyniki kwartalne. Stanowiły one ogromne zaskoczenie dla rynku. Był to czwarty z rzędu kwartał dla spółki, który udało się zakończyć zyskiem.

 

Aż tylu kwartałów z rzędu zakończonych zyskiem Tesla jeszcze nie miała. 22 lipca po sesji na amerykańskiej giełdzie znany producent samochodów elektrycznych opublikował wyniki finansowe za II kwartał 2020 r. Przychody wyniosły 6,04 mld USD. Były niższe o 5% niż przed rokiem, kiedy sięgały 6,35 mld USD. Przewyższyły jednak oczekiwania analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 5,37 mld USD. Prawdziwym zaskoczeniem dla analityków był jednak zysk netto wypracowany przez spółkę. Wyniósł 104 mln USD wobec 408 mln USD straty w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk na akcję wyniósł 2,18 USD. Analitycy spodziewali się tylko 3 centów zysku na akcję. Niektórzy analitycy spodziewali się nawet, że spółka zakończy kwartał stratą, inni z kolei spodziewali się zysku na akcję na poziomie najwyżej 1,45 USD.

Przychody z segmentu motoryzacyjnego uległy obniżeniu o 4% rok do roku, z poziomu 5,38 mld USD do 5,18 mld USD. Przychody z państwowych dopłat do kredytów na samochody elektryczne wzrosły do 428 mln USD. Przed rokiem przychody te wynosiły 111,2 mln USD. W II kwartale spółka rozpoznała odroczone przychody w wysokości 48 mln USD związane ze sprzedażą systemu autopilota i aktualizacją związanych z nim funkcjonalności.

Przed rokiem cena akcji Tesli wynosiła około 260 USD. Obecnie są one sprzedawane na rynku za około 1500 USD, co czyni Teslę najwyżej wycenianym producentem samochodów na amerykańskiej giełdzie. Fakt, że Tesla miała cztery kwartału z rzędu zakończone zyskiem, sprawia, że będzie brana pod uwagę przy wyborze spółek do głównego indeksu S&P 500.

Tesla ma wiele planów na przyszłość. Obiecała swych miłośnikom i inwestorom, że wybuduje nową fabrykę w USA. Prawdopodobnie będzie ona zlokalizowana w Austin w Teksasie. Tesla zapowiadała też elektryczną ciężarówkę, baterię na milion mil, futurystycznego Cybertrucka oraz milion robo-taksówek na amerykańskich drogach.

Wyniki finansowe Tesli ucieszyły inwestorów. W notowaniach posesyjnych kurs akcji spółki wzrósł o 6%.

Czytaj także: Tesla podała polskie ceny swoich elektrycznych samochodów. Ile zapłacisz za Teslę 3, Model S i X?

Tesla, producent najpopularniejszych pojazdów elektrycznych, od niedawna będący najwyżej wycenianą spółką motoryzacyjną na świecie, po raz pierwszy udostępnił na swojej oficjalnej witrynie internetowej ceny samochodów w polskim złotym. Oprócz tego pojawił się kalkulator rat leasingowych dla klientów.. Czytaj
Tesla podała polskie ceny swoich elektrycznych samochodów. Ile zapłacisz za Teslę 3, Model S i X?

 

 

 

Notowania: TESLA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/TSLA/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk