• Odbierz prezent
Tesla prezentuje wyniki finansowe za IV kwartał 2020 r. Analitycy spodziewali się większego zysku

27 stycznia Tesla – spółka znana z produkcji samochodów elektrycznych opublikowała wyniki finansowe za IV kwartał. Były one wyższe niż przed rokiem, jednak analitycy z Wall Street oczekiwali większego zysku. Spółka spodziewa się zwiększenia dostaw swych samochodów.

 

27 stycznia po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku Tesla opublikowała wyniki kwartalne. W IV kwartale 2020 r. przychody wyniosły 10,74 mld USD wobec 7,38 mld USD rok wcześniej, co stanowi wzrost o 46% rdr. Przewyższyły także szacunki analityków z Wall Street na poziomie 10,40 mld USD. W IV kwartale Tesla wypracowała zysk netto w wysokości 270 mln USD wobec 105 mln USD w analogicznym okresie poprzedniego roku. Zysk na akcję wyniósł 0,80 USD w porównaniu do 0,41 USD w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk na akcję okazał się jednak niższy niż spodziewali się analitycy. Oczekiwali oni bowiem zysku na akcję na poziomie 1,03 USD.

W IV kwartale marża brutto wyniosła 19,2%, co stanowi najniższy poziom od roku. Na koniec kwartału nakłady inwestycyjne sięgnęły 1,15 mld USD.

Spółka poinformowała też o dodatnich przepływach pieniężnych, które w minionym roku wyniosły 2,79 mld USD, a więc ponad dwukrotnie więcej niż w 2019 r., kiedy kształtowały się na poziomie 1,08 mld USD.

Tesla poinformowała, że w 2020 r. dostarczyła klientom 499 550 samochodów, co było wynikiem zbliżonym do wcześniejszej prognozy spółki, która zakładała dostawy na poziomie 500 000. W trakcie roku Tesla wyprodukowała 509 737 pojazdów.

Liczby dotyczące produkcji i sprzedaży w tym roku były rekordowe dla rozwijającej się spółki, co miało szczególne znaczenie w okresie, gdy większość zakładów przemysłowych była zmuszona ograniczyć skalę swej działalności w związku z pandemią.

Spółka podała również swe prognozy dotyczące produkcji: „W wieloletniej perspektywie spodziewamy się osiągnąć średni roczny wzrost o 50% w zakresie dostaw pojazdów.” Tesla spodziewa się także większego wzrostu dostaw w 2021 r.

Warto wspomnieć także, że był to szósty z rzędu kwartał dla spółki, który został zakończony zyskiem. Zysk netto w poszczególnych kwartałach przedstawia poniższy wykres:

 FXMAG akcje tesla prezentuje wyniki finansowe za iv kwartał 2020 r. analitycy spodziewali się większego zysku tesla tesla motors inc. cfd tesla  wyniki finansowe  wyniki kwartalne  akcje tesli  tesla akcje  wall street 1

Źródło: CNBC

 

Tesla poinformowała również, że w 2020 r. rozpocznie produkcję swego najnowszego Modelu Y w nowych fabrykach w Teksasie oraz w Niemczech w 2021 roku, wykorzystując własne baterie.

W notowaniach posesyjnych kurs akcji Tesli spadł o ponad 2,5%.

Notowania: TESLA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/TSLA/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk