• Odbierz prezent
Tesla prezentuje wyniki finansowe za III kwartał 2020 r. Dobra passa spółki trwa

21 października spółka znana z produkcji samochodów elektrycznych – Tesla przedstawiła wyniki finansowe za III kwartał 2020 r. Przewyższyły one szacunki analityków z Wall Street. Był to piąty z rzędu kwartał dla spółki zakończony zyskiem.

 

21 października po sesji na amerykańskim rynku Tesla opublikowała wyniki kwartalne. W III kwartale przychody wyniosły 8,77 mld USD. Okazały się one wyższe od szacunków analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 8,36 mld USD. Tesla wypracowała zysk netto w wysokości 300 mln USD. Zysk na akcję wyniósł 76 centów wobec spodziewanych 57 centów.

Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku Tesla uzyskała przychody na poziomie 6,3 mld USD i zysk na akcję w wysokości 1,86 USD.

Dla spółki był to piąty z rzędu kwartał zakończony zyskiem. Zysk netto na przestrzeni 10 lat przedstawia poniższy wykres:

 

 CNBC

Źródło: CNBC

 

Oprócz branży motoryzacyjnej istotnym elementem działalności spółki jest również wytwarzanie i magazynowanie energii. Jednak to właśnie segment motoryzacyjny odpowiada za 91% przychodów Tesli. Przychody segmentu motoryzacyjnego wyniosły 7,6 mld USD.

Koszty operacyjne wzrosły w porównaniu z poprzednim kwartałem o 33% do poziomu 1,25 mld USD, ponieważ Tesla rozpoczęła budowę nowych fabryk – w Teksasie oraz w Niemczech.

W czasie III kwartału Tesla dostarczyła do klientów 139 300 samochodów, co stanowi nowy rekord dla spółki.

We wrześniu CEO Tesli – Elon Musk zapowiadał, że w 2020 r. firma dostarczy o 30-40% więcej samochodów niż w poprzednim roku, a więc liczba ta może mieścić się w przedziale 477 750 – 514 500 sztuk. Wcześniej spółka zapewniała, że spokojnie przekroczy poziom 500 000 sztuk, jednak musiała obniżyć swe szacunki ze względu na pandemię koronawirusa.

We wrześniu spółka zaprezentowała również nową baterię, którą planuje wprowadzić do swej produkcji, na co jednak jeszcze trzeba będzie poczekać. Inwestorzy są również ciekawi planów Tesli dotyczących „robo-taksówek”.

Wyniki Tesli ucieszyły inwestorów. W notowaniach posesyjnych kurs akcji spółki wzrósł o ponad 3%.

 

 

Notowania: TESLA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/TSLA/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk