• Odbierz prezent
Tesla prezentuje wyniki finansowe za II kwartał 2021 r. Rekordowy zysk spółki

26 lipca znany producent samochodów elektrycznych – Tesla opublikował wyniki kwartalne. Zarówno przychody, jak i zysk netto były znacznie wyższe niż przed rokiem. Przewyższyły również oczekiwania analityków z Wall Street. Był to rekordowy kwartał pod względem zysku. W swym raporcie spółka uwzględniła utratę wartości aktywów związaną ze spadkiem ceny kryptowaluty bitcoin.

 

26 lipca Tesla opublikowała wyniki kwartalne. W II kwartale przychody wyniosły 11,96 mld USD wobec 6,04 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 98% rdr. Przewyższyły one oczekiwania analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 11,30 mld USD. Spółka wypracowała zysk netto w wysokości 1,62 mld USD w porównaniu do 451 mln USD rok wcześniej. Zysk netto z wyłączeniem niektórych pozycji (GAAP) wyniósł 1,14 mld USD wobec 104 mln USD przed rokiem. Był to rekordowy kwartał dla spółki, kiedy po raz pierwszy w historii wynik ten przekroczył poziom 1 miliarda dolarów. Poniższy wykres przedstawia zysk netto w poszczególnych kwartałach.

 Zysk netto Tesli - CNBC

Źródło: CNBC

 

Zysk na akcję wyniósł 1,45 USD w porównaniu do 0,44 USD w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przewyższył również szacunki analityków, którzy oczekiwali zysku na akcję na poziomie 0,98 USD.

Działalność motoryzacyjna przyniosła spółce przychody na poziomie 10,21 mld USD. Marża wyniosła 28,4% i była najwyższa z ostatnich czterech kwartałów. Wcześniej spółka poinformowała, że w minionym kwartale dostarczyła na rynek 201 250 samochodów elektrycznych. Produkcja wyniosła 206 421 sztuk.

Spółka uzyskała przychody w wysokości 801 mln USD z działalności energetycznej, która obejmuje m. in. energię słoneczną dla domów i firm. Były one wyższe o 60% niż w poprzednim kwartale tego roku. Tesla odnotowała także 951 USD z usług oraz innych przychodów.

Ponadto spółka w swym raporcie uwzględniła utratę wartości aktywów wynoszącą 23 mln USD wskutek spadku wartości kryptowaluty bitcoin.

Wyniki Tesli ucieszyły inwestorów. W notowaniach posesyjnych kurs akcji spółki wzrósł o 2%.

Notowania: TESLA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/TSLA/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk