• Odbierz prezent
Tesla - niezwykła spółka i jej kontrowersyjny szef

Wśród licznych spółek na amerykańskiej giełdzie, uwagę inwestorów często przyciąga Tesla. Ta spółka z branży motoryzacyjnej jest znana z produkcji samochodów elektrycznych. Niewątpliwie spółka jest innowacyjna i dużo się w niej dzieje. Sporo emocji dostarcza również jej szef – ElonMusk swymi zaskakującymi wypowiedziami, pomysłami czy prognozami. Zasłynął on także jako jeden ze współzałożycieli tej spółki, chociaż Tesla już istniała, zanim stał się jej częścią. Jaka jest historia firmy? Czy Tesla to dobra inwestycja?

Początki spółki

Spółka Tesla Motors została założona 1 lipca 2003 r. w San Carlos w Kalifornii przez inżynierów Martina Eberharda i Marca Tarpenninga. Objęli oni w spółce stanowiska CEO i CFO. Inspiracją dla utworzenia firmy było zakończenie przez General Motors programu EV1 i rezygnacja z produkcji samochodów elektrycznych przez tego giganta motoryzacyjnego. Program ten został zakończony w 2002 r., a większość samochodów elektrycznych została poddana kasacji pomimo protestów klientów, którzy przyjęli je z dużym entuzjazmem. Produkcja samochodów elektrycznych nie była jednak opłacalna dla General Motors. Tę właśnie niszę rynkową miała zapełnić Tesla. Założyciele spółki nadali jej tę nazwę od nazwiska Nikoli Tesli – pioniera elektryczności.

ElonMusk wkracza do Tesli

W 2004 r. do tego biznesu dołączył ElonMusk. Można o nim powiedzieć, że przeszedł drogę od gry komputerowej do podboju kosmosu.Urodził się w RPA 28 czerwca 1971 r. Od najmłodszych lat interesował się techniką. W wieku 12 lat stworzył grę Blastar, którą sprzedał za 500 dolarów. Po ukończeniu szkoły średniej wyemigrował do Kanady, a następnie do USA. Tam też ukończył studia, uzyskując tytuł licencjata w dziedzinie ekonomii oraz fizyki. Z dalszych studiów w dziedzinie fizyki zrezygnował na rzecz własnego biznesu. W 1995 r. wspólnie z bratem założył firmę internetową Zip2, korzystając z finansowania inwestorów – aniołów biznesu. W lutym 1999 r. Musk sprzedał swój udział za 22 mln USD. W następnym miesiącu stał się współzałożycielem X.com – firmy świadczącej usługi finansowe i obsługującej płatności za pośrednictwem poczty elektronicznej. Rok później X.com połączyła się z firmą Confinity, która była właścicielem PayPal – znanej usługi transferu pieniędzy. Firma skupiła się na tej usłudze, zmieniając swą nazwę na PayPal w 2001 r. W 2002 r. serwis eBay przejął PayPal za 1,5 mld USD. Przed sprzedażą Musk posiadał 11,7% udziałów PayPala, dzięki czemu zarobił blisko 180 mln USD. W 2002 r. założył firmę SpaceX, która zajmuje się projektowaniem i konstruowaniem rakiet nośnych dla pojazdów kosmicznych. Celem firmy jest obniżenie kosztów lotów w kosmos. ElonMusk otrzymał liczne nagrody za wkład w rozwój przemysłu kosmicznego.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?

Notowania: TESLA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/TSLA/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk