Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,26%
USD / PLN3,99-0,15%
CHF / PLN4,42+0,34%
GBP / PLN5,03-0,01%
EUR / USD1,08-0,10%
DAX18 501,15+0,13%
FT-SE7 959,96+0,35%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 782,63+0,06%
S&P 5005 251,17+0,05%
ROPA BRENT86,65+1,11%
ROPA WTI82,75+1,26%
ZŁOTO2 221,06+1,34%
SREBRO24,85+1,14%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

TenX na drodze do sławy, wprowadza kartę płatniczą z Litecoinem

Celestyna Miłoś | 14:20 26 kwiecień 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po nieudanym starcie LitePaya, który bardziej zakrawał na oszustwo niż niepowodzenie, na horyzoncie pojawił się nowy gracz z ambitnym celem wprowadzenia kryptowalut do naszego codziennego życia. Mowa o TenX, projekcie, dzięki któremu zapłacisz kryptowalutą za poranne zakupy w piekarni, od teraz również Litecoinem.

 

Czym jest TenX

Projekt rozpoczął swoją działalność jako OneBit - karta płatnicza oparta na portfelu bitcoinów. Gdy ten zaczął tracić swój udział w rynku kryptowalut, startup skupił się na budowie platformy COMIT (Cryptographically-secure Off-chain Multi-asset Instant Transaction) pozwalającej na wymianę większej ilości wirtualnych walut. W połowie ubiegłego roku TenX zakończył ICO, dzięki któremu pozyskał około 80 mln $, z czego 12 mln zostało przekazane właśnie na budowę COMIT. Platforma pozwala na szybkie przetwarzanie transakcji w celu zamiany jednej kryptowaluty w drugą. Przykładowo, dzięki niej możemy zapłacić posiadanymi Litecoinami, natomiast na koncie sprzedawcy znajdzie się Bitcoin. Rola infrastruktury płatności i wymiany kryptowalut jest podstawą do dalszego rozwoju kryptoświata, więc nie powinno dziwić, że firmy prześcigają się w pomysłach i inwestują wiele milionów w jej rozwój. Infrastruktura ta może być porównana do dróg, bez których nie istnieją środki komunikacji.

 

Sposób na konkurencję

Reklama

Wspomniany już LitePay nie jest jedynym przykładem projektu, który chciał zamienić kryptowaluty w środek umożliwiający codzienne płatności w sklepie. Konkurencję dla TenX tworzą projekty łączące wirtualne waluty z kartami płatniczymi: Xapo, popularny BitPay czy Shift pozwalający na dokonywanie transakcji w wybranych stanach USA oraz systemy pozwalające na zamianę kryptowalut: Ripple i OmniseGO. Przewagą TenX jest łączenie koncepcji płatności kryptowalutami za pomocą kart z zapewnieniem płynności pomiędzy wirtualnymi walutami. Dodatkowo projekt korzysta z tokena ERC20, który pozwala na praktycznie natychmiastowe zaprojektowanie aplikacji tak, aby działała ze wszystkimi tokenami. Potencjał w innowacyjności TenX dostrzegł Inkubator PayPal i City Mobile Challenge, które wspierają go w budowie platformy, zapewniając przewagę nad podobnymi projektami. Gdyby tego wszystkiego było mało, warto spojrzeć na szybkie i sprawne dołączanie kolejnych kryptowalut do TenX. Jak na razie obsługuje on płatności w Bitcoinach, Ethereum, Dash i od niedawna w Litecoinach. Twórcy projektu zaznaczają jednak, że platforma jest zdolna do obsługiwania większości z zasobów technologii blockchain.

 

FXMAG kryptowaluty tenx na drodze do sławy, wprowadza kartę płatniczą z litecoinem tenx litecoin bitcoin dash ethereum litepay 1

FXMAG kryptowaluty tenx na drodze do sławy, wprowadza kartę płatniczą z litecoinem tenx litecoin bitcoin dash ethereum litepay 1

Tabela: indeks popularności kryptowalut z zaznaczonymi walutami, które są dostępne na platformie wymiany TenX, źródło: SoCoin

 

Pomysł LitePaya przejęty z wielkim rozmachem

Na początku kwietnia pojawiła się informacja, że TenX będzie obsługiwał kolejną kryptowalutę - Litecoina. Jej obsługa w portfelu będzie możliwa zarówno dla użytkowników systemu iOS, jak i Android. Samo rozszerzenie portfela nie jest jedynym działaniem podjętym przez TenX, firma nawiązała również współpracę z Fundacją Litecoin, aby wprowadzić wspólną kartę płatniczą, która będzie umożliwiała zapłatę w Litecoinach. Po ostatnim niepowodzeniu z LitePay warto mieć na uwadze, że Fundacja dokłada wszelkich starań, aby inwestorzy nie zawiedli się na kolejnym projekcie. Kluczem do sukcesu, jest w tym przypadku sprawdzony zespół projektowy TenX, który musiał zostać  sprawdzony przed nawiązaniem współpracy. W tym przypadku zadziwia jednak tempo pracy, ponieważ od zakończenia współpracy z LitePay minął zaledwie miesiąc.

 

Nie tylko plusy

Tak jak w przypadku każdego nowego projektu, wśród inwestorów pojawiają się pytania o słabe strony TenX. Pierwszym, który nasuwa się na myśl, jest to, jak wiele osób spośród entuzjastów kryptowalut będzie chciało korzystać z kart płatniczych. Należy wziąć pod uwagę dużą zmienność wartości cyfrowych walut, która może zniechęcić do korzystania z rozwiązań proponowanych przez TenX. Nie trudno sobie wyobrazić, że po jednej wpływowej informacji kurs danej wirtualnej waluty zaczyna mocno spadać, a my idąc do sklepu, możemy kupić znacznie mniej, niż planowaliśmy. Ustabilizowanie się wartości kryptowalut może zająć jeszcze sporo czasu, warto więc zastanowić się, czy system płatności TenX nie będzie musiał długo czekać na pierwszy sukces. W tym przypadku możemy go zapewne definiować jako zysk, a ten będzie pochodził z procentowej części od wartości transakcji, ich brak spowoduje więc brak zysków dla firmy, a co za tym idzie, dla inwestorów posiadających tokeny PAY.

Patrząc na globalny zasięg rozwiązań wypracowanych przez TenX, warto spojrzeć na dane o rosnącej ilości transakcji wykonywanych bezgotówkowo, a w szczególności za pomocą pieniądza plastikowego. Taka informacja może sprzyjać projektowi, ale pytanie ile z użytkowników kart posiada kryptowaluty, a chociaż wiedzę, która wystarczy na inwestycję w nie i dokonywanie transakcji. Dodatkowo, karty płatnicze są najbardziej rozpowszechnione w krajach rozwiniętych, a wiele z nich uznaje kryptowaluty za nielegalny środek płatniczy.

Reklama

 

FXMAG kryptowaluty tenx na drodze do sławy, wprowadza kartę płatniczą z litecoinem tenx litecoin bitcoin dash ethereum litepay 2

FXMAG kryptowaluty tenx na drodze do sławy, wprowadza kartę płatniczą z litecoinem tenx litecoin bitcoin dash ethereum litepay 2

Wykres: wartość PAY TenX w dolarach, 1D, źródło: TradingView

 

Pozytywne opinie inwestorów i ich zachwyt dotyczący projektu realizowanego przez TenX, nie odzwierciedla się w cenie tokenów PAY. Od czasu ICO, ich wartość dwukrotnie próbowała wybić się z zakresu 1,5 - 2,5 $, jednak mimo kolejnych dobrych informacji o ambitnych zamiarach firmy, kurs kończył na tym samym poziomie.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Celestyna Miłoś

Celestyna Miłoś

Studentka UEK w Krakowie. Aktywna uczestniczka rynku kontraktów terminowych, day-traderka. Zainteresowana makroekonomią, behawioralnymi aspektami inwestowania oraz wpływem polityki gospodarczej i międzynarodowych stosunków ekonomicznych na rynek kapitałowy.


Reklama

Czytaj dalej