• Odbierz prezent
Ten wskaźnik nie kłamie - to koniec nadziei na spadek inflacji w USA! Kurs dolara (USD) w górę
fot. depositphotos.com

Po wczorajszym, wyższym od oczekiwań i drugim z rzędu wzrostowym odczytem inflacji w USA poznaliśmy dziś kolejne dane ze Stanów, które mówią jasno - to koniec spadku inflacji w największej gospodarce świata. Kurs dolara umacnia się.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Inflacja producentów w USA powyżej oczekiwań

Biuro Statystyki Pracy, tradycyjnie już dzień po danych na temat inflacji konsumenckiej i bazowej, opublikowało sierpniowe odczyty wskaźników inflacji producentów - PPI oraz Core PPI. W sierpniu dynamika inflacji producentów w Stanach Zjednoczonych wyniosła  1,6% w skali roku oraz 0,7% w ujęciu miesięcznym. Jest to odczyt znacznie powyżej oczekiwań - analitycy wprawdzie spodziewali się, że inflacja w sektorze wytwórczym wzrośnie w porównaniu do poprzedniego miesiąca, jednak dynamika okazała się zaskakująco wysoka. Konsensus rynkowy zakładał bowiem odczyt na poziomie 1,2% w ujęciu rocznym oraz 0,4% w skali miesiąca.

Dla przypomnienia: w lipcu wskaźnik PPI wyniósł 0,8% w skali roku oraz 0,4% w porównaniu do czerwca (rewizja w górę z początkowych 0,3% m/m), w którym zaś inflacja producentów spadła do poziomu 0,1% rok do roku. Był to wówczas najniższy odczyt amerykańskiego PPI od września 2020 roku.

 

Jeśli chodzi zaś o inflację bazową producentów (z wyłączeniem cen żywności i energii) to w sierpniu wyniosła ona 2,2% w skali roku oraz 0,2% w ujęciu miesięcznym, co jest rezultatem zgodnym z oczekiwaniami rynku.

Zobacz także: Znamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego! Zobacz ile wynosić będą stopy procentowe EBC i jak zareagowały rynki

 

Drugi z rzędu wzrostowy i tym razem znacznie wyższy od oczekiwań odczyt inflacji producentów nie jest dobrym sygnałem dla amerykańskiej gospodarki i daje mało optymistyczne perspektywy dla dalszej dezinflacji w Stanach Zjednoczonych.

Warto przypomnieć, że po dwunastu z rzędu spadkowych odczytach inflacji konsumenckiej w USA dwa ostatnie przyniosły wzrosty wskaźnika CPI, a sierpniowa inflacja okazała się wyższa od oczekiwań - wyniosła bowiem 3,7% w skali roku oraz 0,6% w ujęciu miesięcznym. Jeśli chodzi o inflację bazową, to wyniosła ona w sierpniu 4,3% r/r oraz 0,3% m/m.

Analitycy spodziewali się odczytu inflacji CPI na poziomie 3,6% w skali roku oraz aż 0,6% w ujęciu miesięcznym. W przypadku inflacji bazowej konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 4,3% w skali roku oraz 0,2% w ujęciu miesięcznym.

Zobacz także: Inflacja w USA w sierpniu – wzrost cen przebił oczekiwania analityków, a kursy walut szaleją

 

Rosnąca inflacja producentów, po trwających od czerwca zeszłego roku systematycznych spadkach jej dynamiki, sugeruje że kolejne odczyty inflacji konsumenckiej w USA również mogą być coraz wyższe.

Inflacja w sektorze wytwórczym jest bowiem istotnym wskaźnikiem wyprzedzającym dla inflacji konsumenckiej oraz bazowej. Inflacja producentów pokazuje bowiem to, co w kolejnych miesiącach zostanie „przeniesione” na odbiorcę końcowego i będzie determinować odczyty CPI.

Nie wolno też zapominać o tym, że w kolejnych miesiącach baza statystyczna z zeszłego roku dla odczytów inflacji konsumenckiej będzie coraz niższa, a to będzie dodatkowo wspierać rosnącą dynamikę cen - dla sierpniowych odczytów bazą z zeszłego roku było 8,3%, we wrześniu spadnie ona do 8,2%, natomiast w październiku będzie to już 7,7%, a w listopadzie zaledwie 7,1%. Ceny paliw również nie będą sprzyjać dezinflacji - w sierpniu podrożały one w USA o ponad 10% w skali roku. 

Wyższe od oczekiwań odczyty PPI nie zmieniły oczekiwań w kwestii przyszłotygodniowego posiedzenia FOMC - obecnie nadal 97% uczestników rynku terminowego zakłada, że stopy procentowe na wrześniowym posiedzeniu pozostaną bez zmian.

Zobacz także: Szokująca decyzja banku centralnego? Olbrzymia zmiana jest blisko! Co z deflacją i recesją?

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk