• Odbierz prezent
Ten europejski parkiet jest gorszy nawet od polskiego! Dlaczego indeks FTSE100 wykazuje się taką słabością?
fot. freepik.com

Ostatnie tygodnie na brytyjskim parkiecie daje się opisać dwiema cenami. Od góry ograniczeniem jest opór 6800 punktów, podaż nie jest w stanie pokonać zielonej strefy 6350 punktów. Jeżeli sięgniemy dalej w przeszłość, to widać, że całe wzrosty liczone od marca 2020 roku nie są szczególnie imponujące, jak porówna się je z rynkami amerykańskimi. Nawet polski parkiet zdyskontował większa część zeszłorocznej przeceny.

Wiadomości rynkowe z mBank

Poziom 6350 punktów ma szczególne znaczenie dla popytu. To stąd rozpoczął się ostatni impuls wzrostowy. Poziom ten był testowany z końcem stycznia i na trwale zapisał się jako wsparcie. Brak aktywności po stornie popytu jest zastanawiający, ale nie jest podstawą do zmiany nastawienia. Nadal układ dołków jest wzrostowy, a to determinuje patrzenie do góry i traktowanie czarnych świec jako korekty.

Poszczególne wskaźniki reagują różnie. MACD i RSI są dość wstrzemięźliwe w informowaniu o stanie rynku. Nie powinno to dziwić skoro ostatni kwartał to konsolidacja. Jedynie szybki Stochastic odnotowuje odbicia od obu ww. cen.

Linie Bollingera mocno zbliżyły się do siebie, potwierdzając ruch boczny, ale i zapowiadając nadchodzący okres większej zmienności. Jeżeli pierwszy zostanie pokonany opór 6800 punktów, to faza wzrostów ulegnie rozbudowaniu nawet do oporu 7600 punktów. Przełamanie zielonego wsparcia, to zaproszenie do skierowania się w stronę linii trendu.

Mała zmienność na FTSE100 - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk