Nowy prezes Banku Japonii Kazuo Ueda zapowiada nie wycofywanie się z Abenomiki do czasu osiągnięcia 2% celu inflacyjnego. Japońska inflacja na poziomie 4.3% w styczniu 2023 była najwyższym odczytem od 25 lat. Ueda powiedział dużo ciekawego o kwestii inwestycji banku w fundusze ETF.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Podczas środowej konferencji prasowej Banku Japonii świeżo upieczony prezes Kazuo Ueda zauważył, że kierowana przez niego instytucja będzie potrzebowała więcej czasu do osiągnięcia swojego celu inflacyjnego na poziomie 2%. Ostatni odczyt inflacji w Japonii za marzec 2023 wskazał poziom wskaźnika CPI na poziomie 3.3%. Japońskie zapowiedzi o konieczności walki z inflacją z polskiej perspektywy mogą brzmieć nieco niezrozumiale, zważywszy na fakt, że w tym samym miesiącu Polska odczytała inflację na poziomie 16.1%.
Źródło: Trading Economics
Trzeba jednak zauważyć, że Bank of Japan (BoJ) jest bankiem centralnym prowadzącym oryginalną na skalę światową politykę niskich stóp procentowych oraz luzowania ilościowego. Paradoksalnie, udaje się mu przy tym uniknąć gwałtownej podaży pieniądza. Odczyt inflacji na poziomie 4.3% za styczeń 2023 r. był najwyższym odczytem inflacyjnym w Japonii od 25 lat!
Ponadto podczas swojego środowego przemówienia Ueda zauważył, że kierowana przez niego instytucja zamierza osiągnąć zamierzony cel cenowy bez wycofywania aktywów ulokowanych w funduszach exchange-traded funds (ETF). Prezes Ueda zauważył, że „skup ETF-ów przez Bank of Japan pomaga wspierać konsumpcję i CAPEX poprzez zapobieganie zmiennym ruchom na rynku, które mogłyby naruszyć zaufanie społeczne".
Z tego powodu dyskusja na temat strategii wyjścia Japonii z funduszy może pojawić się dopiero po przybliżeniu się przez BoJ do celu inflacyjnego. Prezes Banku Japonii zwrócił uwagę, że aktualnie ETF pomagają zapobiegać niestabilnym ruchom rynkowym, które mogłyby zaszkodzić zaufaniu publicznemu. Urzędnik stwierdził, że bank planuje sprzedać ETF po wartości rynkowej, a debata na temat tego jak to zrobić, rozpocznie się po przybliżeniu do 2% celu inflacyjnego.
Trzeba zadać sobie jednak pytanie, czy chęć sprzedaży przez BoJ posiadanych ETF-ów po cenie rynkowej jest w ogóle wykonalna. Bank Japonii na koniec lipca 2022 r. posiadał 63% wszystkich aktywów branży ETF w Japonii o wartości ok. 290 mld USD. Z kolei 28 października 2022 r. BoJ znowelizował zapis głównych warunków nabywania ETF-ów i J-REITs, całkowicie znosząc limit zakupu jednostek jednego ETF, jeszcze bardziej monopolizując rynek ETF w Japonii.
Jeżeli Bank Japonii - będący instytucją zgłaszającą największy popyt na japońskie ETFy - zdecyduje się je sprzedawać, ich wycena może gwałtownie się zmienić…