• Odbierz prezent
Ten bank centralny ma wielki majątek w funduszach pasywnych ETF. Jego prezes zdradził, kiedy pomyśli o ich sprzedaży
fot. wikimedia + freepik.com

Nowy prezes Banku Japonii Kazuo Ueda zapowiada nie wycofywanie się z Abenomiki do czasu osiągnięcia 2% celu inflacyjnego. Japońska inflacja na poziomie 4.3% w styczniu 2023 była najwyższym odczytem od 25 lat. Ueda powiedział dużo ciekawego o kwestii inwestycji banku w fundusze ETF.

 

  • Prezes Banku Japonii Kazuo Ueda mówi, że zamierza zrezygnować z programu kontroli krzywej dochodowości banku centralnego, gdy tylko zrównoważony cel inflacyjny (2%) znajdzie się w zasięgu wzroku
  • Kurs USD/JPY nienaruszony po słowach Uedy.
  • BoJ jest największym inwestorem na japońskiej giełdzie i największym posiadaczem ETF na tamtejszym rynku.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Bank Japonii rozpocznie „jastrzębią” politykę?

Podczas środowej konferencji prasowej Banku Japonii świeżo upieczony prezes Kazuo Ueda zauważył, że kierowana przez niego instytucja będzie potrzebowała więcej czasu do osiągnięcia swojego celu inflacyjnego na poziomie 2%. Ostatni odczyt inflacji w Japonii za marzec 2023 wskazał poziom wskaźnika CPI na poziomie 3.3%. Japońskie zapowiedzi o konieczności walki z inflacją z polskiej perspektywy mogą brzmieć nieco niezrozumiale, zważywszy na fakt, że w tym samym miesiącu Polska odczytała inflację na poziomie 16.1%. 

 

FXMAG gospodarka ten bank centralny ma wielki majątek w funduszach pasywnych etf. jego prezes zdradził, kiedy pomyśli o ich sprzedaży usdjpy kurs dolara amerykańskiego do jena japońskiego  aktualny kurs jena, bank centralny japonii, bank centralny japonii kryzys, bank centralny japonii nazwa, bank centralny w japonii, bank japonii cel, bank japonii interwencja, bank japonii stopy procentowe, bank of japan, bank w japonii, centralny bank japonii, co dalej z kursem jena, co się dzieje z kursem dolara, co się dzieje z kursem dolara 2023, co z dolaram, co z jenem, co z jenem japońskim, czy dolar odbije, czy jen pobije dolara, czy jen urośnie, czy kurs dolara padnie, czy kurs jena wzrośnie, decyzje boj a jen, decyzje boj a kurs jena, dno dolara, dno kursu dolara, dolar kurs, dolar na dnie, etf, fundusze etf, inflacja w japonii marzec 2023, inflacja w japonii wykres, jaka jest inflacja w japonii, jen, jpy, katastrofa dolara, kazuo ueda, kiedy dolar odbije, kiedy dolar odbije od dna, kiedy jen spadnie, kuroda bank japonii, kurs dolara na dziś, kurs dolara w 2023, kurs jena do dolara, kurs jena na dziś, kurs jena w 2023, luzowanie ilościowe, narodowy bank japonii, polityka centralna japonii, upadek dolara,bank japonii 1

Źródło: Trading Economics

 

Trzeba jednak zauważyć, że Bank of Japan (BoJ) jest bankiem centralnym prowadzącym oryginalną na skalę światową politykę niskich stóp procentowych oraz luzowania ilościowego. Paradoksalnie, udaje się mu przy tym uniknąć gwałtownej podaży pieniądza. Odczyt inflacji na poziomie 4.3% za styczeń 2023 r. był najwyższym odczytem inflacyjnym w Japonii od 25 lat!

Zobacz również: Co powiedział nowy prezes Banku Japonii w swoim premierowym przemówieniu 

 

Kiedy Bank Japonii zacznie sprzedawać jednostki funduszy ETF?

Ponadto podczas swojego środowego przemówienia Ueda zauważył, że kierowana przez niego instytucja zamierza osiągnąć zamierzony cel cenowy bez wycofywania aktywów ulokowanych w funduszach exchange-traded funds (ETF). Prezes Ueda zauważył, że „skup ETF-ów przez Bank of Japan pomaga wspierać konsumpcję i CAPEX  poprzez zapobieganie zmiennym ruchom na rynku, które mogłyby naruszyć zaufanie społeczne".

Z tego powodu dyskusja na temat strategii wyjścia Japonii z funduszy może pojawić się dopiero po przybliżeniu się przez BoJ do celu inflacyjnego. Prezes Banku Japonii zwrócił uwagę, że aktualnie ETF pomagają zapobiegać niestabilnym ruchom rynkowym, które mogłyby zaszkodzić zaufaniu publicznemu. Urzędnik stwierdził, że bank planuje sprzedać ETF po wartości rynkowej, a debata na temat tego jak to zrobić, rozpocznie się  po przybliżeniu do 2% celu inflacyjnego.

Trzeba zadać sobie jednak pytanie, czy chęć sprzedaży przez BoJ posiadanych ETF-ów po cenie rynkowej jest w ogóle wykonalna. Bank Japonii na koniec lipca 2022 r. posiadał 63% wszystkich aktywów branży ETF w Japonii o wartości ok. 290 mld USD. Z kolei 28 października 2022 r. BoJ znowelizował zapis głównych warunków nabywania ETF-ów i J-REITs, całkowicie znosząc limit zakupu jednostek jednego ETF, jeszcze bardziej monopolizując rynek ETF w Japonii.

Jeżeli Bank Japonii - będący instytucją zgłaszającą największy popyt na japońskie ETFy - zdecyduje się je sprzedawać, ich wycena może gwałtownie się zmienić…

Zobacz również: Najlepszy na świecie ETF! Tylko dla czego tak mało popularny?

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Michał Bożydar Góra

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk