• Odbierz prezent
Tempo wzrostu produkcji wyhamowało. Koniec nadrabiania zaległości?

Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 1.5%r/r wobec wzrostu o 1.1%r/r w lipcu i konsensusu rynkowego zakładającego wzrost o 3.0%r/r. Po uwzględnieniu czynników sezonowych produkcja wzrosła w sierpniu o 1.8%r/r wobec wzrostu o 0.2%r/r w lipcu. Ceny producentów (PPI) spadły w sierpniu o 1.2%r/r wobec spadku o 0.6%r/r w lipcu. Konsensus rynkowy wskazywał na odczyt PPI na poziomie -1.0%r/r.

Wnioski: Sierpień był trzecim z rzędu miesiącem wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu, ale niestety nie był to już miesiąc kolejnego przyspieszenia tempa jej wzrostu, jak spodziewał się rynek. Dynamika obniżyła się do 1.5% z 3.0%r/r w lipcu. Sektor przemysłowy, po odmrożeniu gospodarki w maju, dość szybko wracał do aktywności w ostatnim czasie, nadrabiając zaległości. Dane sierpniowe wskazują jednak, że to nadrabianie już się zakończyło, a obecnie firmy będą produkować już dostosowując się do faktycznego zapotrzebowania na ich towary tak w kraju, jak i zagranicą.

GUS informuje w komunikacie, że w sierpniu br. odnotowano wzrost produkcji r/r w 3 głównych grupowaniach przemysłowych: produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałych (o 12.7%), dóbr zaopatrzeniowych (o 2.2%) i dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (o 0.9%). Ponownie natomiast zmniejszyła się produkcja dóbr związanych z energią (o 5.7%) oraz dóbr inwestycyjnych (o 1.6%). GUS wskazuje także, że wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 21 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 20.1%), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 13.6%), urządzeń elektrycznych (o 10.3%), czy mebli (o 8.5%). Spadek produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił w 13 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 20.4%), w produkcji maszyn i urządzeń (o 16.2%), czy metali (o 8.9%). Opublikowane dane potwierdzają, że wzrost produkcji przemysłowej napędzał wzrost popytu konsumpcyjnego w kraju, a także „powracający” popyt zagraniczny. Wciąż natomiast na minusie jest produkcja dóbr inwestycyjnych, wskazująca na spadek inwestycji w Polsce.

Po dwóch miesiącach trzeciego kwartału br. dynamika produkcji przemysłowej kształtuje się w okolicach 1.3%r/r. Dla porównania w całym drugim kwartale br. był to spadek o 13.6%r/r, zaś w pierwszym kwartale wzrost o 1.2%r/r. Odbicie, po najgorszym okresie dla polskiej gospodarki jakim był drugi kwartał z lockdownem, jest widoczne, ale jednocześnie dzisiejsza publikacja każe zachować ostrożność co do szacunków jego skali. Skala spadku PKB w trzecim kwartale na pewno się zmniejszy w porównaniu z zanotowanym spadkiem o 8.2%r/r w drugim kwartale, czekając jednak na sierpniowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej, i oczywiście na dane za wrzesień, nie należy popadać w zbytni optymizm. Tym bardziej, że niepewność co do sytuacji epidemiologicznej cały czas jest bardzo duża, a okres, kiedy obawy mogą się zrealizować, jest tuż tuż.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk