• Odbierz prezent
Temat inflacji powraca! Kurs EURUSD spada w kierunku 1,19
fot. freepik.com

Tydzień na rynku walutowym kończy się mocnym akcentem. Kurs EURUSD od jakiegoś czasu spada w kierunku 1,19, a jeszcze tydzień temu był na poziomie 1,22. Ruch ten to wyraz przepływu kapitału do USA z innych stref walutowych. Ma to związek z rosnącymi rentownościami obligacji amerykańskich i spodziewanym wzrostem inflacji, którą przyniesie globalne ożywienie gospodarcze w zaszczepionym, popandemicznym świecie.

Widać ją już w rosnących cenach surowców, pomaga temu ograniczona podaż ze względów operacyjnych,

jak w przypadku miedzi, lub politycznych w przypadku ropy naftowej. Dzisiejszy raport z amerykańskiego ryku pracy za luty dołożył wisienkę do tego tortu – przybyło 380 tys. etatów, prawie dwukrotnie więcej od oczekiwań. Poprawiono w górę też styczniowe dane. Stopa bezrobocia z kolei lekko spadła, do 6,2%.

Powyższe czynniki działają na polską walutę w trybie turbo

Gołębie nastawienie banku centralnego zostało potwierdzone dzisiejszym wystąpieniem prezesa Glapińskiego. Nie widzi on perspektyw podwyżek stóp procentowych, a operacje skupu obligacji będą kontynuowane. W dodatku dystansuje się do kwestii podstawienia franków w związku z problemem kredytów walutowych, co może oznaczać dodatkową podaż PLN na rynku ze strony banków. Prezes NBP po raz kolejny wyraził niechęć do silnego złotego i gotowość do interwencji walutowych.

Efektem jest wzrost kursu EURPLN o 8 groszy w ciągu tygodnia, do poziomu 4,60. Ruch ten jest silniejszy niż w przypadku innych walut. Ekonomiści widzą ryzyko dalszego osłabienia złotego.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk