• Odbierz prezent
Tego nie spodziewałeś się na Wielkanoc! Świąteczny prezent od dolara, euro i funta?! Kursy walut NBP w święta

Kurs funta 5,20 złotego, euro ponad 4,50 zł! Takiego prezentu na święta Wielkiej Nocy żaden z pracujących za granicą Polaków nie spodziewał się jeszcze na początku tego roku. Czy  jest to rzeczywiście fajny prezent? Pomijając problemy z koronawirusem jak najbardziej. Niestety tego faktu nie możemy pominać i trzeba go właśnie połączyć z wystrzałem kursów walut w stosunku do polskiego złotego. To raczej marne pocieszenie tak wysoki kurs euro, dolara czy funta w sytuacji gdy zostało się zwolnionym z pracy lub przymusowo trzeba było wrócić do kraju.

Kurz po zamieszaniu z COVID-19 niestety narazie nie opada, szczyt liczby dziennych zachorowań w Polsce nie nastąpił. Najgorsze jeszcze przed nami? To oczywiście ciężko stwierdzić, dlatego nie podejmuję się odpowiedzi na to pytanie. Za to zapraszam Cię na mój krótki przegląd kursów walut - dolara, euro, funta i franka szwajcarskiego na święta Wielkanocne.

Kurs dolara powyżej 4,00 złotego. To się dzieje naprawdę

Kurs dolara od miesiąca czasu kształtuje się cały czas powyżej 4,00 złotego. Na święta Wielkej Nocy kurs dolara został ustlaony dokładnie na poziomie 4,175 złotego. W przeciągu ostatniego miesiąca dolara amerykański (USD) fluktuuje między 4,04 zł - 4,30 zł.

Wykres dzienny kursu dolara do polskiego złotego USDPLN
Wykres dzienny kursu USDPLN dolara do polskiego złotego

Ile kosztował dolara (USD) rok temu na Wielkanoc?

Nie zgadniesz ile musieliśmy zapłacić rok temu na Święta Wielkanocne za jednego dolara amerykańskiego. Kosztował on około 3,78 złotego, czyli prawie 40 groszy wyżej niż w te święta.

Kurs euro EURPLN bije historyczne rekordy

Kurs euro w przeciągu ostatnich 30 dni porusza się w przedziale między 4,50 zł - 4,63 zł. Na Święta Wielkanocne euro zatrzymało się na poziomie 4,53 złotego. W przypadku tej pary walutowej zbliżamy się do linii średniej kroczącej, od której będziemy mieć odbicie w górę lub jej dynamiczne przebicie.

Wykres dzienny kursu euro do polskiego złotego EURPLN
Wykres dzienny kursu euro do polskiego złotego EURPLN

Para walutowa

Symbol

Kurs walutowy

Data aktualizacji

Kurs dolara amerykańskiego

USD/PLN

4,1566 zł

15:31 11 kwietnia

Kurs euro

EUR/PLN

4,5484 zł

15:31 11 kwietnia

Kurs funta szterlinga

GBP/PLN

5,1851 zł

15:31 11 kwietnia

Kurs franka szwajcarskiego

CHF/PLN

4,3058 zł

15:31 11 kwietnia

Tabela. Kursy walut NBP euro, dolara funta i franka na Święta Wielkanocne. Tabeli A nr 071/A/NBP/2020

Kurs funta GBPPLN zaskakuje na Wielkanoc!

Kurs funta brytyjskiego w Święta Wielkanocne znalazł się na poziomie 5,20 złotego. Spoglądając na wykres pary GBP/PLN nie da się nie zauważyć dynamicznego wzrostu walut brytyjskiej z poziomu 4,72 złotego na obecnie 5,20 zł. Czym jest to spowodowane? Zmianą szefa oraz przede wszystkim polityki banku centralnego Wielkiej Brytanii. Czy kurs funta bedzie dalej się umacniał? Tego niestety nie wie nikt.

Wykres dzienny kursu funta do polskiego złotego GBPPLN
Wykres dzienny kursu GBPPLN funta do polskiego złotego

Kurs franka CHFPLN zasmuca kredytobiorców

Za jednego franka szwajcarskiego musimy w Święta Wielkanocne zapłacić około 4,31 złotego, nie uwzględniając oczywiście spreadu bankowego lub kantorów stacjonarnych tudzież internetowych. Jest to bardzo wysoki poziom kursu franka, który w ostatnich latach widziany był na początku 2015roku.

Wykres dzienny kursu franka do polskiego złotego CHFPLN
Wykres dzienny kursu CHFPLN franka do polskiego złotego

Czytaj także: ETF - jak działa fundusz notowany na giełdzie i co każdy inwestor powinien o nim wiedzieć?

Fundusze ETF są obecnie najpopularniejszymi instrumentami finansowymi na świecie. Dają inwestorom najwięcej korzyści w prosty sposób, niewymagający od nich w zasadzie żadnego wysiłku. W Polsce ETF-y wciąż jeszcze nie zagościły na dobre w świadomości przeciętnego inwestora, do czego przyczyniły się m.. Czytaj
ETF - jak działa fundusz notowany na giełdzie i co każdy inwestor powinien o nim wiedzieć?

Średnie kursy walut NBP na początku kwietnia 2020 roku

Szukasz kursu średniego dolara, euro, funta, franka szwajcarskiego? Znajdziesz je w naszej Tabeli A kursów średnich NBP, która znajduje się pod tym linkiem. Zapraszamy do skorzystania i zrobienia krótkiej analizy wykresów kursów średnich NBP.

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Janek Gajewski

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania. Aktywny inwestor obecny na rynku Forex od 9 lat. Inwestuje głównie na długoterminowych pozycjach i specjalizuje się w analizie technicznej. Pracował w bankowym dziale analiz na stanowisku anlityk finanoswy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk