• Odbierz prezent
Tego jeszcze nie było! Fed znowu tnie stopy procentowe i zaczyna pompowanie miliardów dolarów, aby ratować gospodarkę przed koronawirusem

Amerykańska Rezerwa Federalna, będąca najważniejszym bankiem centralnym świata, wyjątkowo poważnie traktuje sytuację wokół postępującej pandemii koronawirusa. Po raz pierwszy w historii Fed na przestrzeni niecałych dwóch tygodni zdecydował się na drugą obniżkę stóp procentowych, tym razem aż o sto punktów bazowych, ustalając ich poziom blisko zera. To jednak nie jedyne kroki, jakie rezerwa federalna podejmie po to, by ratować amerykańską gospodarkę przed koronawirusem.

 

Na kolejnym nieplanowanym posiedzeniu Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC), które odbyło się w niedzielę 15 marca, niemal jednogłośnie zdecydowano o obniżce stóp procentowych o 100 pkt. bazowych. Oznacza to zmianę z dotychczasowego poziomu 1,00-1,25% (obowiązującego zaledwie od wtorku 3 marca) na 0,00-0,25%.

Aktualny poziom stóp procentowych jest powrotem do tego z lat 2008-2015, kiedy amerykańska gospodarka powoli wychodziła z ostatniego kryzysu finansowego. Jak dotąd jednak Fed nie obcinał stóp tak szybko i radykalnie.

 

Tak radykalna i skupiona w czasie decyzja została uzasadniona przez Fed wybuchem epidemii koronawirusa i całkowitym zakłóceniem aktywności gospodarczej na całym świecie. Zerowe stopy zostaną utrzymane do momentu, w którym gospodarka nie otrząśnie się z ostatnich wydarzeń i nie wróci do stanu stabilnych cen i maksymalnego zatrudnienia.

Oprócz radykalnej ingerencji w stopy procentowe, Fed podjął również decyzję o uruchomieniu programu luzowania ilościowego (QE), polegającego na skupie obligacji o wartości 500 mld dolarów i aktywów zabezpieczonych spłatą hipotek za 200 mld dolarów.

 

Czytaj także: Fed niespodziewanie tnie stopy procentowe w obawie przed koronawirusem. Kurs dolara reaguje

Amerykańska Rezerwa Federalna we wtorek 3 marca zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych, co jest pewnym zaskoczeniem, ze względu na termin - posiedzenie FOMC miało odbyć się dopiero 17 marca. Tak szybka i niespodziewana decyzja Fedu spowodowana jest reakcją na rynkowe napięcia związane z postępują.. Czytaj
Fed niespodziewanie tnie stopy procentowe w obawie przed koronawirusem. Kurs dolara reaguje

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk