Meta Platforms opublikowała wyniki za IV kwartał ubiegłego roku oraz cały 2022. W handlu posesyjnym kurs właściciela Facebooka rośnie o ponad 18%. Zysk na akcję w IVQ wyniósł 1,76 USD wobec oczekiwanych 2,23 USD. Przychody osiągnęły wartość 32,17 mld USD (rynek oczekiwał 31,69 mld USD). Rynek euforycznie przyjął przede wszystkim rozszerzenie skupu akcji własnych aż o 40 mld USD.
W handlu posesyjnym Meta Platforms zyskuje już ponad 18%. Jutrzejsze otwarcie sesji na giełdzie w USA będzie niezwykle emocjonujące.
Według oczekiwań analityków dopiero druga połowa 2023 roku może przynieść poprawę sytuacji spółek, które czerpią największe korzyści z reklam. Według Refinitiv w I kwartale 2023 roku ma nastąpić kolejny spadek wyników finansowych Meta. To efekt potencjalnych cięć budżetów reklamowych.
Warto odnotować, że wydatki na reklamę w 2023 roku mają wzrosnąć o 3,3%, co jest najniższym szacowanym wzrostem od ostatnich 5 lat. Co więcej aż 2/3 reklamodawców uwzględnia recesję w budżecie, tym samym oczekując niższej konsumpcji.
Z ostatnich 4 kwartałów tylko w jednym przypadku wyniki finansowe zaskoczyły pozytywnie. Mowa o I kwartale 2022 roku. Wtedy zysk na akcję okazał się być wyższy od przewidywań o ponad 8% i osiągnął wartość 2,72 dolara na akcje. II kwartał i III kwartał 2022 roku to już wyniki znacznie gorsze. W szczególności dane za przedostatni kwartał nie napawały optymizmem, bo rozbieżność w porównaniu do rynkowych oczekiwań osiągnęła wartość -11,32%.
Wykres oczekiwań zysku przypadającego na pojedynczą akcje Meta Platforms. Tendencja spadkowa powinna zakończyć się w I kwartale 2023 roku
Przed publikacją wyników kwartalnych kurs Meta Platforma swoim zachowaniem nie odbiegał od najważniejszych technologicznych spółek. Momentami wzrosty sięgały 3% pomimo tego, że otwarcie środowej sesji nie było udane. Cena otwarcia wyniosła 147.87 USD, natomiast w trakcie trwania dziennych zmagań kurs dynamicznie przełamał barierę 150 dolarów. Tym samym cena bardzo mocno zbliżyła się do ważnego horyzontalnego poziomu 155 USD. Odbicie od dna (4.11.2022) przekroczyło poziom 70%.