• Odbierz prezent
Technologia Grupy Boruta Zachem w testach na obecność koronawirusa oraz grypy

Boruta-Zachem S.A. – grupa opracowująca rozwiązania w zakresie biotechnologii przemysłowej wraz ze spółka zależną InventionBio, rozpoczyna współpracę z SensDx SA, autorem innowacyjnego, szybkiego testu diagnozującego obecność koronawirusa. Wspólne działania mają dotyczyć zastosowania biosurfaktantów spółki w biosensorach, wykorzystywanych m.in. w testach diagnostycznych na obecność wirusów grypy, SARS CoV-2 oraz streptococcus. Produkty pochodzące z biorafinerii po wspólnie przeprowadzonych badaniach mogą znaleźć także szerokie zastosowanie w branży agrobiotechnologii oraz weterynaryjnej.

SensDx S.A. to firma zajmująca się diagnostyką cyfrową. Wprowadzony przez firmę test zapewnia szybką diagnostykę cyfrową na obecność SARS-CoV-2 i wirusa grypy A / B w wymazie z gardła. Test przy użyciu jednorazowych mikrosensorów oraz platformy diagnostycznej wykrywa obecność białek specyficznych dla danego wirusa. Ostateczny wynik testu jest dostępny dla pacjenta w ciągu 5-6 minut. Celem SensDx było wprowadzenie rozwiązania na rynek przed zapowiadaną drugą falą epidemii oraz umożliwienie diagnostyki koronawirusa oraz wirusa grypy A/B przy jednym wymazie. Partnerem strategicznym oraz inwestorem posiadającym 24,9% akcji SensDx jest Grupa Neuca S.A., największy hurtowy dystrybutor farmaceutyków w Polsce.

Współpraca z SensDx to pierwszy krok naszej Grupy do walki z epidemią. Liczby osób zarażonych na koronawirusa z ostatnich dni nie wyglądają optymistycznie i dynamicznie rosną. Dodatkowo, jesteśmy na początku sezonu grypowego. Na ten moment z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w ostatnim tygodniu września liczba zachorowań na grypę w Polsce wyniosła prawie 60 tys. osób. Zamierzamy jak najszybciej wspólnie z SensDx opracować wykorzystanie biosurfaktantów pochodzących z biorafinacji, w testach diagnostycznych na obecność wirusów. – tłumaczy Marcin Pawlikowski, wiceprezes Boruta Zachem.

InventionBio jest właścicielem przełomowej technologii wykorzystywanej w biorafinerii, która oparta jest na procesie biotransformacji biomasy rolniczej z wykorzystaniem przeznaczonych na ten cel mikroorganizmów. Spółka w procesie biorafinacji pozyskuje m.in. biosurfaktanty i lewan, wykorzystywane w przemyśle kosmetyczno-chemicznym oraz inne związki o właściwościach prozdrowotnych do zastosowania w żywności i paszach dla zwierząt. Technologia spółki jest przyjazna dla środowiska, niskoemisyjna, energooszczędna i bezodpadowa. w hodowli.

O Spółce:

BORUTA-ZACHEM S.A. prowadzi działalność, która skupiona jest na trzech głównych obszarach:

  • produkcji ekologicznych środków powierzchniowo czynnych – biosurfaktantów, ekologicznych kosmetyków oraz produktów chemii gospodarczej opartych na biosurfaktantach i środkach naturalnych,
  • badaniach i rozwoju innowacyjnych rozwiązań biotechnologicznych,
  • produkcji barwników i pigmentów.

Grupa jest pierwszym w Polsce producentem środków chemii gospodarczej i produktów kosmetycznych na bazie biosurfaktantów. Działalność jest realizowana dzięki własnym laboratoriom oraz z wykorzystaniem nowoczesnych linii produkcyjnych. Produkty wytwarzane w ww. technologii sprzedawane są pod dwiema markami: OnlyBio – oferująca produkty przeznaczone do higieny i pielęgnacji ciała dorosłych oraz dzieci od pierwszego dnia życia oraz OnlyEco – oferująca ekologiczne środki czystości.

Jednocześnie firma jest uznanym producentem barwników, pigmentów, rozjaśniaczy optycznych oraz innych środków chemicznych.

Od 2014 r. Boruta Zachem S.A. jest spółką notowaną na rynku NewConnect.

 


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk