• Odbierz prezent
Technologia blockchain w ubezpieczeniach. LINK4 wdraża trwały nośnik z KIR i Coinfirm

LINK4, jako pierwsze towarzystwo ubezpieczeniowe na rynku, udostępnia swoim klientom dokumenty publiczne z wykorzystaniem trwałego nośnika stworzonego w oparciu o rozwiązanie blockchain, którego dostawcą jest KIR. Projekt realizowany jest we współpracy z Coinfirm.

Trwały nośnik, wykorzystujący technologię blockchain, umożliwia przekazywanie przez instytucje do swoich klientów, dokumentów w wersji elektronicznej z gwarancją ich niezmienności i nieusuwalności w czasie. To znaczne ułatwienie komunikacji oraz ograniczenie konieczności przesyłania korespondencji papierowej. Rozwiązanie oparte o tę technologię z powodzeniem stosują już banki – między innymi PKO Bank Polski oraz BNP Paribas Bank Polska. Firmy ubezpieczeniowe również dostrzegają potencjał związany z wykorzystaniem technologii rejestrów rozproszonych blockchain.

- LINK4 jest pierwszym towarzystwem ubezpieczeniowym, które w komunikacji z klientami zastosuje nasze rozwiązanie trwałego nośnika w technologii blockchain. Wierzymy, że korzyści biznesowe związane z wyborem tej technologii zostaną szybko zauważone. Blockchain ma ogromny potencjał w branży ubezpieczeniowej, generuje realne oszczędności oraz zapewnia zgodność z restrykcyjnymi regulacjami – mówi Piotr Alicki, prezes Zarządu KIR – Jesteśmy przekonani, że także klienci LINK4 docenią cyfryzację korespondencji i możliwość weryfikacji niezmienności dokumentów – dodaje Piotr Alicki.

LINK4 powierzył polsko-brytyjskiemu startupowi Coinfirm integrację z rozwiązaniem trwałego nośnika, dostarczonego przez KIR we współpracy z IBM i wykorzystującego technologię blockchain Hyperledger Fabric. LINK4 dostarczy tę usługę swoim klientom w postaci portalu służącego do prezentacji i weryfikacji dokumentów, które zostały opublikowane na trwałym nośniku, na stronie internetowej ubezpieczyciela. Projekt ten został poprzedzony podobnym wdrożeniem w PKO Banku Polskim.

- Współpraca z LINK4, oparta o implementację naszego autorskiego rozwiązania „Trudatum”, stawia LINK4 w pozycji głównego innowatora w branży ubezpieczeniowej nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Cieszy nas kolejne wdrożenie dla liderów sektora. Pokazuje to, że szerokie wykorzystanie rozwiązań opartych o technologię blockchain dostarcza organizacjom konkretne korzyści i wzmacnia ich przewagę konkurencyjną. Kolejne projekty w kolejce! – zapowiada Paweł Kuskowski, CEO Coinfirm.

Dzięki wdrożonemu rozwiązaniu klienci mogą w dowolnym momencie sprawdzić autentyczność i integralność dokumentów na stronach internetowych zarówno LINK4, jak i KIR, wykorzystując specjalny skrót (hash), czyli identyfikator składający się z ciągu cyfr i liter. Cały proces zajmuje tylko chwilę i nie wymaga logowania.

- Od dłuższego czasu stawiamy na nowoczesne i bezpieczne rozwiązania, a takim bez wątpienia jest blockchain, który gwarantuje trwały zapis dokumentów bez możliwości ich edycji. To przede wszystkim udogodnienie dla naszych klientów, którzy takie dokumenty jak karta produktu czy ogólne warunki ubezpieczenia zawsze znajdą w tym samym miejscu, w niezmienionej formie – wyjaśnia Agnieszka Wrońska, prezes Zarządu LINK4. – Tego typu rozwiązania co do zasady zwiększają bezpieczeństwo dokumentów w cyfrowym świecie, który dziś przenika do kolejnych obszarów naszego życia – dodaje.

Przekazywanie istotnych informacji i dokumentów za pomocą trwałego nośnika jest wymogiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK za trwały nośnik uznaje rozwiązanie, które daje klientowi pewność, że dokument nie był i nie będzie edytowany, a także pozwala na dostęp do niego nawet po wygaśnięciu umowy.

* * *

KIR został powołany z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce. Jest kluczową firmą obsługującą infrastrukturę polskiego sektora bankowego. Zapewnia niezawodność i bezpieczeństwo w zakresie świadczonych usług, dążąc do efektywnego wspierania rozwoju obrotu bezgotówkowego.

Wykorzystując unikalne w skali polskiego rynku kompetencje i doświadczenie, KIR rozwija i dostarcza rozwiązania systemowe dopasowane do potrzeb sektora bankowego oraz aktywnie uczestniczy w cyfryzacji usług publicznych i procesów gospodarczych. Więcej informacji: www.kir.pl


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk