Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,99-0,15%
CHF / PLN4,42-0,22%
GBP / PLN5,03-0,17%
EUR / USD1,08-0,04%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Technologia blockchain w branży medycznej

Tatiana Pasich | 15:00 20 kwiecień 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Potencjał technologii blockchain w służbie zdrowia był podkreślany wiele razy. Nowe przedsięwzięcia w tej dziedzinie stale się rozwijają. Rozwiązania blockchain mogą przynieść wiele korzyści: poprawę bezpieczeństwa, efektywną dystrybucję informacji między stronami, anonimowe zbiory danych dla firm badawczych i nowe sposoby walki z podrabianiem leków.

 

Rozwiązanie problemu  fragmentacji danych

Służba zdrowia jest branżą, w której informacje dotyczące pacjentów mogą być przetwarzane przez wiele instytucji, np. publiczne szpitale, prywatne kliniki, poszczególnych lekarzy czy laboratoria analityczne. Każda z nich dysponuje tylko pewną częścią tych danych. Celem zastosowania technologii blockchain jest zapewnienie łatwego i bezpiecznego dostępu do tych danych dostawcom usług medycznych.

Przykładem projektu dotyczącego rozwiązania tej kwestii jest MedRec. Jest to projekt opracowany w 2016 r. przez Johna Halamka – dyrektora ds. informacji w Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie we współpracy z grupą naukowców z MIT. Projekt ten ma na celu wygodne przechowywanie informacji o pacjentach w oparciu o technologię blockchain. Rozwiązanie to jest oparte na smart kontraktach Ethereum i łączy dostawców usług opieki zdrowotnej, pozwalając im dzielić się danymi. MedRec może udzielić dostawcom usług medycznych dostępu do danych pacjentów tylko wtedy, gdy wyrażą oni na to zgodę w sieci blockchain za pomocą smart kontraktów. W ten sposób pacjenci mają kontrolę nad tym, kto będzie miał dostęp do ich dokumentacji medycznej. System ten zapewnia kompleksowy, niezmienny rejestr danych i umożliwia łatwy dostęp do nich ośrodkom medycznym za zgodą pacjenta.

Reklama

W podobny sposób londyński startup Medicalchain wdraża blockchain w celu poprawy przechowywania dokumentacji medycznej. Różne instytucje – lekarze, szpitale, laboratoria i ubezpieczyciele mogą poprosić o dostęp do danych pacjentów, aby mogli im świadczyć swoje usługi i rejestrować transakcje we wbudowanym rejestrze. Rozwiązanie dotyczy również danych lekarzy, którzy będą mogli zarejestrować się w aplikacji, by pacjenci mogli łatwo ich znaleźć. Dane lekarzy i ich uprawnienia zawodowe będą sprawdzane w tym systemie. W tym rozwiązaniu pacjent decyduje, kto może mieć dostęp do jego dokumentacji medycznej i na jak długo.

W kwietniu amerykańska firma UniHealth Group, będąca gigantem w branży opieki medycznej, ogłosiła współpracę z innymi firmami z tej branży w zakresie wykorzystania za pośrednictwem spółki zależnej Optum technologii blockchain do aktualizowania zapisów. Według danych amerykańskiego rządu, około 50% katalogów lekarzy w tym kraju zawiera błędne dane. Wskazuje się na to, że w służbie zdrowia wydaje się 2,1 mld USD na aktualizowanie i przechowywanie danych dostawców usług medycznych. Zastosowanie technologii blockchain może poprawić administrowanie tymi danymi.

W tym samym miesiącu niemiecka firma Camelot Consulting Group opracowała rozwiązanie oparte na technologii blockchain w zakresie zarządzania wrażliwymi danymi medycznymi. Firma oferuje branży medycznej bezpieczną platformę cyfrową do wymiany danych na temat pacjenta, gdy w grę wchodzi złożony, wieloetapowy proces leczenia, w którym biorą udział różne ośrodki medyczne.

 

Dostarczanie danych do badań

System blockchain projektu MedRec jest utrzymywany przez minerów. Jednak MedRec nie przeprowadza transakcji kryptowalutowych, więc minerzy, którzy oferują swoją moc obliczeniową do weryfikacji danych, nie otrzymują za to wynagrodzenia pieniężnego. Zamiast tego mogą uzyskać dostęp do anonimowych danych pacjentów, którzy wyrazili na to zgodę. Jest to ważne źródło danych dla firm badawczych, które w ten sposób mogą uzyskać dostęp do dużej puli danych.

Reklama

 

Przyspieszenie płatności z tytułu roszczeń ubezpieczeniowych

W celu uzyskania wypłaty odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej niezbędna jest dokumentacja medyczna. Taki proces zajmuje dużo czasu. W 2016 r. amerykański bank Capital One podjął współpracę z firmą Gem, zajmującą się technologią blockchain w celu rozwiązania tego problemu. Gem udostępnia system, który służy jako platforma zarządzania danymi. Przechowuje dokumenty pacjenta i pozwala na podpisywanie transakcji i szybką wymianę informacji między stronami zaangażowanymi w umowę ubezpieczenia.

 

Poprawa bezpieczeństwa

Systemy oparte na technologii blockchain nie są podatne na ataki hakerskie. Jest to istotne dla branży medycznej. W ubiegłym roku zdarzył się taki atak w brytyjskiej służbie zdrowia. Kilka miesięcy później londyński uniwersytet rozpoczął współpracę z Indyjskim Instytutem Technologii w Kharagpur nad rozwiązaniem, które może ochronić służbę zdrowia przed skutkami cyberprzestępczości. Podobne problemy zauważono w USA, gdzie wiele firm w branży medycznej jest wykorzystywanych przez hakerów. Skradzione bazy danych są następnie nielegalnie sprzedawane. Technologia blockchain może dostarczyć bezpiecznego rozwiązania w zakresie przechowywania takich danych.

 

Płatności w kryptowalutach

Reklama

Niektóre firmy medyczne oferują możliwość płacenia za usługi medyczne za pomocą kryptowalut. Firma Medicalchain nawiązała współpracę z londyńską Groves Medical Group w zakresie programu pilotażowego, dającego dostęp pacjentom do usług telemedycznych i możliwość płacenia w kryptowalutach. Ten projekt będzie używać technologii Hyperledger Blockchain. Zostanie uruchomiony w lipcu 2018 r.

Niektóre startupy z branży medycznej oferują własne kryptowaluty. W 2017 r. została uruchomiona bezpłatna aplikacja o nazwie Patientory oparta na blockchain. Aplikacja ta umożliwia użytkownikom śledzenie swojej historii medycznej, a także udostępnia własną kryptowalutę o nazwie PTOY, dzięki której użytkownicy mogą uzyskać dodatkowe opcje, zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. Lekarze mogą uzyskać prywatne informacje zdrowotne za pośrednictwem infrastruktury blockchain Ethereum, a pacjenci mogą kupić więcej miejsca w aplikacji.

 

Zwalczanie podrabianych leków

Podrabiane leki są jednym z największych problemów w służbie zdrowia. Według danych FDA z 2013 r., ponad jedna trzecia leków przeciw malarii, dostępnych w niektórych obszarach Afryki i Azji, jest podrobiona lub nie spełnia norm. Fałszowanie leków na gruźlicę i malarię powoduje około 700 tysięcy zgonów rocznie. Rozwiązaniem tego problemu może być technologia blockchain. Startup Block Verify wprowadził rozwiązanie używające prywatne DLT jednocześnie z blockchain Bitcoina. Każdy produkt otrzymuje swój trwały zapis w DLT, co uniemożliwia manipulacje. System ma na celu ochronę wszystkich elementów łańcucha dostaw. Podrobiony produkt może być łatwo wykryty przez prosty skan kodu QR.

 

Reklama

Technologia blockchain może mieć wiele różnych zastosowań w służbie zdrowia. Zapewne w niedalekiej przyszłości całkowicie zrewolucjonizuje branżę medyczną.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Tatiana Pasich

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.


Reklama

Czytaj dalej