• Odbierz prezent
Techniczne spojrzenie na wykresy walut EM, w zestawieniu z euro

Wczorajsza decyzja Komitetu Otwartego wraz z rewizją grudniowych projekcji makroekonomicznych była bardzo pozytywnie odebrana przez rynki wschodzące. Brak wzrostu kosztów finansowania w dolarze, to dobra informacja, a reakcja na rynku walutowym była zauważalna.

Niemniej jednak nie wszystkie z walut takich państwa jak Meksyk, Turcja, czy RPA radzą sobie tak samo. Wśród walut EM z dodatnim carry najlepiej poradziło sobie meksykańskie peso. MXN umocniła się od dolara USD do poziomów ostatnio obserwowanych w połowie października ubiegłego roku.

1

Kurs dolara do peso meksykańskiego USDMXN. Źródło: platforma Conotoxia.

W rezultacie wcześniejszego wybicia dołem z formacji flagi notowania kursu dolara do peso meksykańskiego USDMXN trafiły obecnie na potencjalne miejsce wsparcia wynikające z poprzednich minimów.

Tymczasem rand, który też został wsparty przez wczorajszą decyzję FED może kończyć korektę pędzącą.

1

Kurs euro do randa południowoafrykańskiego EURZAR. Źródło: platforma Conotoxia.

Jest ona zwłaszcza dobrze widoczna w notowaniach EURZAR, gdzie dodatkowo kurs próbuje pokonać dolne ograniczenie w kanale wzrostowym. Może być to korzystne w średnim terminie dla waluty RPA.

Najgorzej w całym zestawieniu wypada turecka lira, która uzyskała wsparcie tylko wczoraj wieczorem, aby dziś ponowić swoją ostatnią deprecjację.

1

Kurs euro to liry tureckiej EURTRY. Źródło: platforma Conotoxia.

Notowania kursu euro do liry tureckiej EURTRY już od półtora miesiąca poruszają się bardzo dokładnie w kanale trendowym, a za wyprzedażą TRY ma stać m.in. niepewność odnośnie wyników wyborów samorządowych, które zostaną przeprowadzone pod koniec tego miesiąca.

Z punktu widzenia wykresu dolne lub górne ograniczenie kanału trendowego musiałoby zostać pokonane, aby rynek mógł się rozpędzić silnym impulsem. Na tę chwilę wzrosty przypominają jedynie złożony zyg-zag.

Nota prawna

Notowania: EURTRY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURTRY/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk