• Odbierz prezent
Te wydarzenia będą w centrum uwagi w przyszłym tygodniu!
Z artykułu dowiesz się:

- co czeka rynki w nadchodzącym tygodniu

- na co muszą przygotować się inwestorzy

Burzliwy tydzień wyborczy jeszcze nie ma rozstrzygnięcia, jednak inwestorzy już stawiają pieniądze na wygraną Bidena, choć przy podzielonym Senacie. Jakkolwiek rezultat jest korzystny dla rajdu rynku akcji i ryzykownych walut, w dłuższym horyzoncie może być źródłem obaw o perspektywy ożywienia przy przekreśleniu szans na hojny pakiet fiskalny. Globalna polityka monetarna pozostaje jednak ekspansywna, co jest buforem bezpieczeństwa dla nastrojów rynkowych.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Przyszły tydzień: CPI/wnioski z USA, ZEW z Niemiec, PKB z Eurolandu, brexit, PKB/rynek pracy z Wlk. Bryt., PKB z Polski, RBNZ

USA porządkowanie kwestii związanych z wyborami zepchnie na dalszy plan dane makro. Główną publikacją będzie CPI (czw), choć show może skraść raport o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (czw), jeśli wskaże na zwrot w trendzie z uwagi na rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19. Awersja do ryzyka związaną z wirusem może zahamować osłabienie USD i przerwać euforię związaną z rozstrzygnięciem wyborów, gdzie wygrana Bidna przy podzielonym Kongresie implikuje brak istotnych zmian w polityce podatkowej i regulacyjnej.

Niemiecki indeks ZEW (wt) i rewizja PKB ze strefy euro (pt) są najważniejszymi publikacjami. Zaostrzenie restrykcji w Europie będzie ciążyć na subindeksie oczekiwań ZEW, podczas gdy wskaźnik oceny bieżącej pozostanie także spadnie głębiej w ujemne wartości. Drugi odczyt PKB z Eurolandu potwierdzi silne odbicie, choć staje się już pewne, że trend nie zostanie podtrzymany w ostatnich miesiącach roku. Prezes EBC Lagarde będzie gospodarzem forum banków centralnych, gdzie będzie gościć m.in. szefa Banku Anglii Baileya i prezesa Fed Powella. Przemówienia w środę i czwartek. Krótkoterminowy kierunek EUR będzie mocno uzależniony od skali przeceny USD, gdyż EUR/USD jest barometrem rynkowego apetytu na ryzyko.

Brexit w centrum uwagi

Następny tydzień może pozwolić skupić się na wydarzeniach politycznych innych niż z USA. Rozmowy brexitowe są kontynuowane z połową listopada wyznaczoną jako deadline. To oznacza, że przyszły tydzień powinien przynieść końcowe ustalenia, choć pozostało kilka spornych kwestii. Dane z rynku pracy (wt) i PKB za wrzesień (czw) tracą na znaczeniu jako nieaktualne w obliczu nowego lockdownu. Rynek GBP czeka na finisz rozmów brexitowych z silnym przekonaniem o porozumieniu.

Pandemia i narodowa kwarantanna w Polsce

Polsce dalej pozostajemy w trybie śledzenia rozwoju pandemii. Utrzymanie trendu wzrostowego dziennej liczby zakażonych może skutkować ogłoszeniem narodowej kwarantanny. Aktualne skupienie uwagi na wyborach w USA i przesiadka inwestorów na sprzedaż USD pomaga złotemu i innym walutom rynków wschodzących, ale gdy ten trend osłabnie, lokalne zagrożenia wirusowe mogą ponownie uderzać w złotego. Wstępny szacunek PKB za III kw. (pt) powinien dowodzić silnego odbicia, choć dla polskich aktywów już liczą się perspektywy spadku PKB w IV kw.

NZD i AUD

Na Antypodach uwaga będzie na decyzji Banku Rezerwy Nowej Zelandii (śr). Stopa procentowa pozostanie bez zmian przynajmniej do wiosny, a teraz bank przedstawi założenia programu Funding for Lending. Taki układ umniejsza krótkoterminowe ryzyka dla NZD, ale wydźwięk komunikatu może sugerować, jak bardzo prawdopodobne są ujemne stopy procentowe w 2021 r. W Australii indeks zaufania konsumentów (śr) powinien utrzymać tryb odbudowy po wakacjach, choć mocny skok w październiku ustawia wysoko poprzeczkę dla dalszej poprawy. Dla AUD i reszty ryzykownych walut większe znaczenie może mieć generalny sentyment budowany na rozstrzygnięciach wyborów w USA.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk