Advertisement
  • Odbierz prezent
Tauron i PGE z dwucyfrowymi wzrostami! Pekao i mBank na sporym plusie, Santander i Alior Bank w dół

Czwartkową sesję na GPW indeks WIG20 zakończył na plusie o 0,45%. Na koniec notowań wartość indeksu największych spółek wyniosła 1795,86 zł. mWIG40 stracił natomiast 0,49%. sWIG80 zyskał 0,77%. Indeks szerokiego rynku WIG zakończył dzień nad kreską o 0,26%.

 

Tauron i PGE z dwucyfrowymi wzrostami

Liderami wzrostów były dzisiaj dwie największe spółki energetyczne. Kurs akcji Tauronu wzrósł o 16,09%. Na koniec notowań za akcje spółki płacono 2,55 zł. PGE zakończyła sesję wzrostem o 14,08%. Na zamknięciu akcje spółki kosztowały 7,94 zł.

Wzrostowi kursu akcji Tauronu sprzyjała wypowiedź wiceprezesa spółki – Marka Wadowskiego, że sprzedaż aktywów ciepłowniczych to istotny element "zielonego zwrotu", pozwalający na przyspieszenie transformacji spółki. W ubiegłym tygodniu Tauron i PGNiG informowały, że spółka PGNiG rozpoczęła negocjacje w trybie wyłączności, dotyczące zakupu 100% udziałów w spółce Tauron Ciepło.

W tym samym dniu poinformowano, że na terenie Elektrowni Dolna Odra, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, w 2021 roku powstaną dwie instalacje fotowoltaiczne o mocy do 1 MW każda. Na początku czerwca uzyskano pozwolenie na budowę tej inwestycji. Energia pozyskana z tej inwestycji pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 1500 gospodarstw domowych. Jest to istotny element strategii grupy PGE w celu  zapewnienia jej pozycji lidera rozwoju elektrowni fotowoltaicznych w Polsce.

 

Enea, Energa i Polenergia też zyskują

Pozytywne nastroje udzieliły się dzisiaj też pozostałym spółkom energetycznym. Indeks WIG-Energia wzrósł o 10,74%. Enea zakończyła sesję wzrostem o 8,53%. Na koniec notowań za akcje spółki inwestorzy płacili 7,95 zł. Energa zakończyła dzień na mocnym plusie o 3,73%. Na zamknięciu cena akcji spółki wyniosła 8,21 zł. Polenergia zyskała 2,95%. W końcówce sesji za akcje spółki płacono 31,40 zł.

 

Santander i Alior Bank mocno tracą, PKO BP i mBank zyskują

Na akcjach banków panowały dzisiaj mieszane nastroje. Kurs akcji PKO BP wzrósł o 1,72%. Na zamknięciu cena akcji banku wyniosła 23,09 zł. Bank Pekao natomiast zakończył sesję na symbolicznym plusie o 0,22%. Na koniec notowań za akcje Pekao płacono 55,22 zł. mBank zakończył dzień wzrostem o 1,07%. W końcówce sesji za akcje banku płacono 244,80 zł. Alior Bank natomiast zakończył dzień po czerwonej stronie rynku. Na koniec notowań za akcje banku inwestorzy płacili 17,60 zł, co stanowi spadek o 2,11%. Wśród największych spółek liderem spadków okazał się Santander Bank Polska, tracąc 3,01%. Na zamknięciu akcje banku kosztowały 177,10 zł.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk