• Odbierz prezent
Tąpnięcie na dolarze USD po wypowiedziach przedstawicieli Fed. Lepiej wspierać niż czekać na "katastrofę"

Kluczowe informacje z rynków:

  • Stany Zjednoczone: Szef Fed w Nowym Jorku, John Williams, powiedział wczoraj wieczorem, że warto stosować kroki prewencyjne wspierające gospodarkę niż czekać na „katastrofę”, co zostało odebrane jako gołębie stanowisko w sprawie polityki monetarnej.
  • Stany Zjednoczone: Donald Trump ogłosił, że amerykański okręt wojenny zestrzelił irańskiego drona w cieśninie Ormuz, po tym jak zbliżył się on zbyt blisko do statku.
  • Japonia: Inflacja CPI w Japonii w czerwcu wyniosła 0,7% rdr, a inflacja bazowa znalazła się na poziomie 0,6% rdr.
  • Niemcy: Inflacja PPI w Niemczech w czerwcu wyniosła -0,4% mdm i 1,2% rdr, przy oczekiwaniach wynoszących odpowiednio -0,2% mdm i 1,4% rdr.
  • Strefa Euro: Saldo rachunku bieżącego w eurolandzie w maju, wyrównane sezonowo, wyniosło 29,7 mld EUR przy oczekiwaniach 21,2 mld EUR.

Naszym zdaniem: Wczorajsza sesja pogrążyła notowania amerykańskiego dolara. Głównym czynnikiem wywierającym presję na notowania tej waluty okazała się wypowiedź szefa Fed z Nowego Jorku, Johna Williamsa, który powiedział, że lepiej jest szybciej stosować środki wspierające gospodarkę, zamiast czekać, aż sytuacja stanie się naprawdę trudna. Inwestorzy odebrali to jednoznacznie, jako gotowość Fedu do rychłego obniżania stóp procentowych, i to nawet o więcej niż oczekiwane 25 punktów bazowych.

W podobnie gołębim tonie

wypowiedział się wiceszef Fedu, Richard Clarida, który w wywiadzie telewizyjnym ocenił, że Fed może być zmuszony do szybkiego działania, aby zapobiec pogorszeniu sytuacji w gospodarce USA. W późniejszych godzinach Fed w swoim oficjalnym komunikacie stonował nieco słowa Williamsa, podkreślając, że są to wypowiedzi naukowe, nie zaś wskazówki dotyczące przyszłych działań Fedu – jednak rzeczniczka Fed nie odniosła się do słów Claridy, co sugeruje, że gołębie nastroje w Fedzie mogą wywrzeć presję na rychłą obniżkę stóp procentowych.

W rezultacie,

wczoraj notowania indeksu amerykańskiego dolara wyraźnie zniżkowały, spadając do okolic 96,30 pkt. i dopiero dzisiaj delikatnie nadrabiają straty. Z kolei na wykresie kursu euro do dolara EUR/USD wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej pomogły w odbiciu się notowań w górę z poziomu 1,1200 i dotarcie do okolic 1,1270. Warto jednak mieć na uwadze, że psychologiczna bariera na poziomie 1,1200 stanowiła silne wsparcie, które bywało już skuteczne w poprzednich tygodniach.

Dzisiaj inwestorzy na rynkach walutowych nadal będą śledzić dane i wypowiedzi przedstawicieli Fed – spora ich dawka pojawi się późnym popołudniem i wieczorem polskiego czasu.

Tąpnięcie USD po wypowiedziach przedstawicieli Fed - 1

Wykres dzienny indeksu dolara USD

Tąpnięcie USD po wypowiedziach przedstawicieli Fed - 2

Wykres dzienny kursu euro do dolara EUR/USD

Para walutowa

Symbol

Kurs walutowy

Data aktualizacji

Kurs dolara amerykańskiego

USDPLN

3,7900

19.07.19 15:42

Kurs euro

EURPLN

4,2545

19.07.19 15:42

Kurs funta szterlinga

GBPPLN

4,7435

19.07.19 15:42

Kurs franka szwajcarskiego

CHFPLN

3,8612

19.07.19 15:42

Tabela. Główne kursy walut dolara, euro, funta i franka w piątek 19.07.19 na rynku forex

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk