• Odbierz prezent
Tanie (polskie) aktywa atracyjne dla inwestrów zagranicznych? Szczepienie przeciwko COVID-19 w UE już od 27.12
Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są oczekiwania co do sesji dzisiejszej,
  • o obecnej sytuacji na rynkach finansowych. 

Pomimo, iż zaczęliśmy skrócony, przedświąteczny tydzień handlu, poniedziałek przyniósł dużą zmienność na światowych rynkach akcji. Obawy inwestorów odnośnie nowej mutacji koronawirusa, która rozwija się na terenie Wielkiej Brytanii, i która może być znacznie bardziej zaraźliwa niż dotychczas (nawet o 70%), przyczyniły się do znacznej wyprzedaży ryzykownych aktywów. W pierwszej części sesji, indeksy w Europie odnotowały ok. 3-5% spadki. Podobną skalę spadków odnotował także kurs ropy naftowej. Z drugiej strony zyskiwały notowania amerykańskiego dolara, jak i obligacji skarbowych.

Jednakże stopniowo, od godziny 12:00 rynki zaczęły odrabiać spadki, w czym mogła pomóc m.in. informacja, że europejska Agencja Leków zaleciła warunkową autoryzację szczepionki na Covid-19 Pfizera i BioNTech. Jak podała szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, szczepienia przeciwko COVID-19 zaczną się w EU od 27 grudnia. Tradycyjnie, po południu na nastroje rynkowe wpłynął początek handlu na Wall Street, gdzie po niskim otwarciu, już w pierwszej godzinie handlu zaczęło się odbicie. Dzięki temu pod koniec dnia indeks Dow Jones wyszedł na plus, a NASDAQ i S&P500 straciły tylko kilkanaście setnych procent. Inwestorom za oceanem pomagały także informacje o planowanym na wczoraj przegłosowaniu nowego stymulusu fiskalnego o wartości 900 mld USD.

Sesja na krajowym parkiecie przebiegała podobnie jak na rynkach bazowych, przy czym skala wyprzedaży była w przypadku WIG20 nieco silniejsza, niż na Zachodzie. Finalnie indeks blue chipów stracił ponad 3,0%, ale wymowa sesji nie była jednak bardzo zła. Z punktu widzenia analizy technicznej, pomimo potwierdzenia formacji podwójnego szczytu przy poziomie 2 000 pkt., indeks obronił pierwsze wsparcie w rejonie 1 860 pkt. Analogicznie indeksy mWIG40 oraz sWIG80 również zatrzymały się na istotnych poziomach wsparcia, co w kolejnych dniach może wspierać stronę popytową. Powyższe potwierdza również zachowanie się złotego – pomimo piątkowej interwencji NBP w celu osłabienia krajowej waluty, skala wyprzedaży PLN w trakcie sesji również była istotnie ograniczona, co może odzwierciedlać fakt atrakcyjności krajowych aktywów dla inwestorów zagranicznych.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Chociaż w trakcie azjatyckiej sesji obserwowaliśmy kontynuację spadków indeksów akcji, które „nadrabiały” wczorajszą przecenę na rynkach w Europie i Ameryce, to kontrakty terminowe wskazują na neutralny start sesji na Starym Kontynencie. Wczorajsza korekta schłodziła nastroje inwestorów i uważamy, iż obecnie najprawdopodobniejszy jest scenariusz konsolidacji na rynkach przed zbliżającym się końcem roku.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk