• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Tania ropa wymusi dalsze luzowanie polityki pieniężnej EBC?
Z artykułu dowiesz się:

- Jak ekonomiści widzą rozwój polityki monetarnej EBC w obecnym roku

- Kiedy możemy spodziewać się dalszego luzowania polityki w strefie euro

Ekonomiści uważają, że jeszcze w pierwszej połowie 2016 roku Mario Draghi zdecyduje się na dalsze luzowanie polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego. Stale obniżające się ceny na rynku ropy mogą sprawić, że obecne działania EBC mogą okazać się niewystarczające, by cel inflacyjny został osiągnięty.

 

Według ankiety przeprowadzonej przez serwis Bloomberg możemy spodziewać się dalszego luzowania w strefie euro. Ponad 60% ekonomistów, którzy wzięli udział w ankiecie podpisuje się pod takim scenariuszem. W grudniu tylko 40% ankietowanych uważało, że Mario Draghi zdecyduje się na dalsze luzowanie, jednak kolejne spadki na rynku ropy sprawiły, że wizja osiągnięcia celu inflacyjnego oddala się.

57% zwolenników scenariusza zwiększenia luzowania uważa, że odbędzie się ono poprzez poszerzenie programu skupu aktywów (obecnie 60 miliardów euro miesięcznie). Natomiast 53% (działania nie wykluczają się wzajemnie) przewiduje kolejne cięcia stopy depozytowej.

 

Od kiedy 10 miesięcy temu EBC rozpoczął program luzowania, ceny prawie w ogóle nie wzrosły a perspektywa osiągnięcia celu inflacyjnego pozostaje mglista, gdyż już dwukrotnie wydłużano termin, w którym cel miałby zostać osiągnięty.

"Jeśli ceny ropy pozostaną na obecnym poziomie EBC prawdopodobnie nie będzie siedział i oczekiwał w nadziei na lepsze jutro" - stwierdził Holger Sandte, analityk Nordea Markets. "Możemy zobaczyć dalsze luzowanie już w marcu".

 

Inflacja w strefie euro wyniosła 0,2% w grudniu. Prognozy były wyższe i zakładały wzrost inflacji (CPI) o 0,3%. Według analityk początkowe miesiące tego roku mogą przynieść deflację w państwach strefy euro, a odbicie ma nastąpić dopiero w drugiej połowie roku.

Rasmus Gudum-Sessingoe, ekonomista z Svenska Handelsbanken, uważa, że po tym jak w grudniu EBC argumentował swoje działania tym, że "inflacja nie rośnie wystarczająco szybko", Mario Draghi będzie zmuszony do reakcji, by utrzymać wiarygodność Europejskiego Banku Centralnego.

 

Spośród ankietowanych ekonomistów, którzy w ankiecie Bloomberg przewidują dalsze luzowanie polityki monetarnej, 45% uważa, że zmiany zostaną ogłoszone podczas marcowego spotkania. 10% opowiada się za końcem kwietnia, 35% za początkiem czerwca, a pozostałe 10% uważa, że ECB będzie wdrażał zmiany dopiero w sierpniu.

 

Czytaj również: Polityka ECB nie na rękę Angeli Merkel


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk