Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,99-0,18%
CHF / PLN4,42-0,19%
GBP / PLN5,03-0,25%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Takich poziomów na notowaniach miedzi nie mieliśmy od prawie dekady! Cena miedzi blisko psychologicznej bariery 4 dolarów (USD) za funt!

Dorota Sierakowska | 12:03 19 luty 2021
Takich poziomów na notowaniach miedzi nie mieliśmy od prawie dekady! Cena miedzi blisko psychologicznej bariery 4 dolarów (USD) za funt! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynek ropy naftowej w ostatnich tygodniach był już mocno rozgrzany, a zwyżki doprowadziły notowania ropy naftowej do najwyższych poziomów od ponad roku. Wczoraj jednak nastąpiło już pewne przesilenie, a notowania ropy zawróciły w dół i dzisiaj rano kontynuują zniżkę. Wczorajsze dane Departamentu Energii, pokazujące znaczący spadek zapasów ropy naftowej w USA w minionym tygodniu, stanowiły pewne wsparcie dla kupujących, ale nie na długo. Wielu inwestorów już bowiem zdyskontowało perspektywy spadających zapasów ropy naftowej w bieżącym roku – taki scenariusz zapowiadała m.in. Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

Obecnie tematem numer jeden staje się znów porozumienie naftowe OPEC+. Coraz wyższe ceny ropy naftowej powoli zaczynają bowiem uderzać w konsumpcję tego surowca, a ten fakt wywiera presję na producentów ropy naftowej.

Duże oczekiwania wobec OPEC+ i ostrożność Saudyjczyków.  - 1

Duże oczekiwania wobec OPEC+ i ostrożność Saudyjczyków.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

W bieżącym tygodniu agencja Reuters podała, że jej źródła w OPEC+ potwierdzają zamiar podniesienia limitów produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia naftowego. Ma to nastąpić od kwietnia, bowiem na razie ustalone zostały oficjalne limity obowiązujące do końca marca.

Arabia Saudyjska, która jest nieformalnym liderem OPEC i największym producentem ropy naftowej w kartelu, ma jednak najbardziej ostrożne podejście do podnoszenia produkcji. Saudyjczycy w ostatnich miesiącach wykazywali zresztą większy pesymizm dotyczący konsumpcji ropy naftowej niż przedstawiciele innych krajów czy też traderzy na rynku tego surowca. W rezultacie, podniesienie limitów produkcji może być mniejsze niż chciałby tego rynek.

Warto zresztą mieć na uwadze fakt, że w zasadzie to Saudyjczycy w dużej mierze rozdają obecnie karty na rynku ropy naftowej, bowiem to właśnie dobrowolne cięcie produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej o milion baryłek w lutym i marcu wywołało niedawny rajd cen tego surowca. Decyzje Saudyjczyków w kwestii tempa zwiększania produkcji będą więc kluczowe dla dalszego kształtowania się cen ropy.

Duże oczekiwania wobec OPEC+ i ostrożność Saudyjczyków.  - 2

Duże oczekiwania wobec OPEC+ i ostrożność Saudyjczyków.  - 2

Reklama

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ - Cena miedzi coraz bliżej 4 USD za funt

Notowania miedzi nie przerywają dobrej passy. Wczoraj cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych wystrzeliła w górę o ponad 2%, a dzisiaj kontynuuje dynamiczną zwyżkę i obecnie przekracza już poziom 3,97 USD za funt. Oznacza to, że cena miedzi w Stanach Zjednoczonych zbliżyła się już do ważnej psychologicznej bariery na poziomie 4 USD za funt – powyżej której notowania miedzi poruszały się ostatnio jesienią 2011 roku, a więc prawie dekadę temu.

Zwyżka notowań miedzi jest związana przede wszystkim z powrotem Chin na globalne rynki finansowe po tygodniowych obchodach Nowego Roku Księżycowego. Chiński popyt na miedź nadal pozytywnie zaskakuje – a jednocześnie budzi niepokój, bowiem przyczynia się to szybszego od oczekiwań spadku globalnych zapasów miedzi.

Miedź była jednym z inwestycyjnych hitów 2020 roku. Po dynamicznym tąpnięciu notowań tego metalu w I kwartale ub.r., późniejsze miesiące przyniosły dynamiczny i niemal nieprzerwany ruch wzrostowy, który kontynuowany jest w bieżącym roku. Jest on napędzany przez oczekiwania ożywienia globalnej gospodarki po pandemii, zapowiedzi programów stymulacyjnych, słabość amerykańskiego dolara oraz utrzymujący się duży popyt ze strony Chin.

Duże oczekiwania wobec OPEC+ i ostrożność Saudyjczyków.  - 3

Duże oczekiwania wobec OPEC+ i ostrożność Saudyjczyków.  - 3

Reklama

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama

Czytaj dalej